Daniel Rupiński jest osobą niewidomą. Od dziecka. Nie widział nigdy trawy czy słońca, jednak poznał je za pomocą innych zmysłów. Ma świetny słuch. To dlatego postanowił zostać muzykiem. Muzyka odgrywa w jego sercu szczególną rolę. Niektórzy wiedzą, że jest hejnalistą, który każdego dnia, w samo południe wygrywa na trąbce hymn „O Warmio moja miła” z balkonu ratusza. Nagrał też płytę.
W czasie epidemii daje o sobie znać ludzka solidarność. Jedni szyją maseczki, inni donoszą seniorom jedzenie, kolejni wspierają pieniężnie szpitale czy bezdomnych. Chcemy opisywać i pokazywać takie inicjatywy, bo dzięki nim epidemia w Olsztynie nie jest tak zauważalna!
Swoje prace prezentuje Tamara Berdowska, które znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych na całym świecie.
Sprzęt medyczny o wartości ponad 10 tys. zł przekazała dziś Klinice Pediatrii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie olsztyńska malarka Agnieszka Przełomiec.
Łukasz Jędrys – olsztyński muzyk, kompozytor, autor tekstów i wokalista. Od wielu lat związany z nurtem piosenki literackiej i poetyckiej. W jego twórczości można jednak także znaleźć elementy bluesa, folku i rocka. Wielokrotny laureat różnego rodzaju festiwali piosenki, miedzy innymi na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję i Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Stefan Brzozowski – muzyk, gitarzysta, kompozytor, wykonawca piosenek literackich, poetyckich i satyrycznych. Animator olsztyńskiego środowiska artystycznego. Współtwórca zespołów: Niebo, Bonieq, Ex, Kaczki z Nowej Paczki, od 1985 roku Czerwony Tulipan. Laureat licznych nagród na konkursach i festiwalach piosenki. Członek Rad Artystycznych i juror m.in. FAMY, krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki i olsztyńskich Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Twórca wielu przebojów piosenki literackiej i poetyckiej.
Marta Andrzejczyk – olsztynianka z urodzenia, pieśniarka, animatorka kultury, aktorka Białego Teatru w Olsztynie. Współzałożycielka grupy literacko-muzycznej Scena Babel, Kabaretu Piosenki Smutnej oraz Teatralnego Spichlerza. Artystka eksperymentująca w poszukiwaniu repertuaru, stylistyki i form scenicznego wyrazu. Nagradzana za piosenki i aktorstwo, stypendystka ministra kultury i sztuki, ministra edukacji narodowej i sportu, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego oraz prezydenta Olsztyna. Podczas 32. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich ŁÓPTA 2019 nagrodzona za kreację aktorską.
Laura Gosiewska jest 15-letnią dziewczyną. Uczęszcza do I klasy liceum o profilu biologiczno-chemicznym. Mimo młodego wieku współorganizowała Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który odbył się we wrześniu w Olsztynie. W czerwcu wystąpiła także na sejmowej mównicy.
Andymian – to znany w Polsce olsztyński, małżeński duet muzyczny, z kręgów muzyki elektronicznej, alternatywnej i ilustracyjnej. Tworzą go Elżbieta (śpiew, improwizacje, teksty) i Andrzej (syntezatory, piano, instr. perkusyjne – muzyk, kompozytor, aranżer) Mierzyńscy. Współpracują z grupami tańca współczesnego, ruchu teatralnego oraz fotografikami.
Grażyna Bałabańska – z urodzenia kętrzynianka, artystycznie związana z Olsztynem „od zawsze”. Piosenkarka, artystka estrady, nauczycielka wychowania muzycznego. Jej sceniczny temperament został dostrzeżony głównie w piosenkach satyrycznych i charakterystycznych, chociaż potrafi zaśpiewać dosłownie wszystko. Wiele z tych piosenek było pisanych specjalnie dla niej. Laureatka wielu konkursów i festiwali. Od 1997 roku solistka olsztyńskiej Kapeli Jakubowej.
Wojtek Gęsicki – bard, kompozytor, autor tekstów, konferansjer, wykonawca. Przedstawiciel nurtu piosenki literackiej, nie stroniący także od satyry i kabaretu. Laureat m.in. głównych nagród na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie oraz Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Od 1991 roku członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.
Agata i Wojtek Miszewscy zapoczątkowali Rolki Reggae Rajd – co roku jeżdżą na rolkach do Ostródy na festiwal reggae. W tym roku ich podróż rozpoczęła się w Lublinie i trwała 12 dni. Zahaczyli też o Olsztyn. A wszystko to robią w szczytnym celu – chcą pomóc 9-letniemu Czarkowi z Ostródy, który jest chory m.in. na czterokończynowe porażenie mózgowe.
Paulinę i Miłosza spotkałem przypadkowo w parku. Akurat odpoczywali na ławce po długiej rowerowej przejażdżce. Przygotowywali się do wyprawy życia – przejechaniu 1600 km na jednośladach w USA. Gdy czytacie ten tekst, są już za oceanem.
Marek Bladowski jest dr. nauk medycznych. Ukończył stomatologię. Jak sam przyznaje, ma kilka pasji (w tym pracę), ale postanowiłem porozmawiać z nim o dwóch z nich: podróżach i motocyklach. Uwielbia zwiedzać świat – odwiedził kraje na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Z kolei jazda na motocyklu jest dla niego rodzajem terapii. Chętnie łączy jedno z drugim.
Walerian Ostrowski – jeden z ulubionych i popularnych artystów stolicy Warmii i Mazur. Wokalista legendarnej olsztyńskiej grupy Banici. Jego piosenek, którymi czasami potrafi wzruszyć do łez, słucha już kolejne pokolenie mieszkańców naszego miasta. Nie sposób pomylić go z kimś innym.
Temperatura: 1°C Miasto: Olsztyn
Ciśnienie: 994 hPa Wiatr: 21 km/h
Agencja reklamowo-wydawnicza "INNA PERSPEKTYWA" Ilona Lik
ul. Boenigka 28/12, 10-686 Olsztyn