W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur, podczas której Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wręczył nagrody w 14. edycji Konkursu Dziennikarskiego im. Seweryna Pieniężnego.
Fala upałów daje się we znaki nie tylko mieszkańcom Olsztyna. Przechodnie mogą schłodzić się zarówno dzięki kurtynom wodnym, jak i ulicznym zdrojom.
Pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek wirtualnie ruszą w teren. Jesienią zrealizują projekt o tworzeniu teatru, ale już teraz poszukują partnerów do przedsięwzięcia.
Jedna z najbardziej życiodajnych substancji to woda. Łatwo się wchłania, szybko gasi pragnienie, reguluje temperaturę ciała i jest jednym z najbardziej kluczowych składników pokarmowych w diecie. Jednak wybór jest ogromy, dietetyk podpowiada jaką wodę należy wybierać.
Prezydent Olsztyna zaakceptował treść umowy między gminą Olsztyn a placówką. Teraz dokument czeka tylko na podpisy obu stron oraz uregulowanie istotnego zobowiązania ze strony prowadzących przedszkole.
W miejscowości Zerbuń i Biesowo znajdują się zabytkowe cmentarze. Pokazują historię Warmii. Biesowo to wieś położona na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Pojezierza Mrągowskiego, nad południowym brzegiem jeziora Tejstymy. Wieś powstała w 1354 roku jako dobra szlacheckie. Obejmowała wówczas 60 łanów gruntów na prawie chełmińskim z 10 latami wolnizny. Właściciele – rycerze: Mikołaj i Santirme – podzielili nadany obszar w ten sposób, że na 20 łanach założyli folwark: późniejsze Biesówko, zaś na pozostałych 40 łanach osadzili chłopów, którzy byli zobowiązani do pracy w folwarku. Ponadto rycerze otrzymali zezwolenie na założenie młyna na prawie chełmińskim. W 1486 roku Biesowo i Biesówko przeszły w posiadanie kapituły dobromiejskiej, a Biesówko zostało zamienione w wieś czynszową. W drugiej połowie XVI wieku powstała w Biesowie karczma. Wieś poważnie ucierpiała w czasie wojen szwedzkich – zarówno w 1633, jak i 1656 roku.
Trwa budowa nowego fragmentu tramwajowej infrastruktury. Wykonawca zapowiada na najbliższe dni wprowadzenie istotnych zmian w organizacji ruchu.
Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego podczas sesji nadzwyczajnej zdecydował, że przekaże Polregio dodatkowe pieniądze. Zgodnie z uchwałą obciąży to budżet kwotą ponad 7 mln zł, z czego 2,7 mln zł zostanie przeznaczone na zwiększenie pensji pracowników spółki.
Pierwsza sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbyła się w poniedziałek 13 czerwca w Olsztynie. Młodzi radni złożyli ślubowanie i odebrali stosowne nominacje. – Od tej pory jesteście Państwo formalnym partnerem samorządu województwa jako gospodarza województwa w codziennej pracy na rzecz lokalnych społeczności i umacniania wartości demokratycznych – podkreślał marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Już od 17 czerwca mieszkańcy Warmii i Mazur zyskają unikalną możliwość szybkiej podróży na Podkarpacie. Nowe połączenie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do Rzeszowa zbliży odległe regiony kraju.
Procesja centralna oraz parafialne przemarsze odbędą się w czwartek (16 czerwca) w godzinach około południowych. Kierowcy oraz pasażerowie komunikacji zbiorowej mogą w tym czasie spodziewać się utrudnień.
Grzegorz Wieczorek zostanie jednym z zastępców prezydenta stolicy Warmii i Mazur. Przejmie obowiązki Ryszarda Kucia, który został odwołany z funkcji niemal miesiąc temu.
Celem prac jest poprawa przepływu wody w największej olsztyńskiej rzece, a to ma zapobiec ewentualnym podtopieniom. Prace w pobliżu Olsztyna mają zacząć się 20 czerwca.
Centralna Akademia Dekarska powstaje w jednym z budynków przy ul. Gietkowskiej na terenie Koszarów Dragonów. Obecnie prace, po blisko dwóch latach od ich rozpoczęcia, są już na finiszu.
Temperatura: 5°C Miasto: Olsztyn
Ciśnienie: 1014 hPa Wiatr: 8 km/h
Agencja reklamowo-wydawnicza "INNA PERSPEKTYWA" Ilona Lik
ul. Boenigka 28/12, 10-686 Olsztyn