Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:27
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Szlakiem dawnych cmentarzy

W miejscowości Zerbuń i Biesowo znajdują się zabytkowe cmentarze. Pokazują historię Warmii. Biesowo to wieś położona na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Pojezierza Mrągowskiego, nad południowym brzegiem jeziora Tejstymy. Wieś powstała w 1354 roku jako dobra szlacheckie. Obejmowała wówczas 60 łanów gruntów na prawie chełmińskim z 10 latami wolnizny. Właściciele – rycerze: Mikołaj i Santirme – podzielili nadany obszar w ten sposób, że na 20 łanach założyli folwark: późniejsze Biesówko, zaś na pozostałych 40 łanach osadzili chłopów, którzy byli zobowiązani do pracy w folwarku. Ponadto rycerze otrzymali zezwolenie na założenie młyna na prawie chełmińskim. W 1486 roku Biesowo i Biesówko przeszły w posiadanie kapituły dobromiejskiej, a Biesówko zostało zamienione w wieś czynszową. W drugiej połowie XVI wieku powstała w Biesowie karczma. Wieś poważnie ucierpiała w czasie wojen szwedzkich – zarówno w 1633, jak i 1656 roku.
Szlakiem dawnych cmentarzy

Kwatera wojenna z okresu I wojny światowej

Jak wynika z Encyklopedii Warmii i Mazur, kościół w Biesowie powstał najprawdopodobniej wkrótce po założeniu wsi, został zniszczony podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej; odbudowany w drugiej połowie XVI wieku. Po raz kolejny uległ zniszczeniu na początku XX wieku (w wyniku pożaru); nowy kościół poświęcono w 1911 roku.

Początkowo w Biesowie działała szkoła parafialna. W 1935 roku do tutejszej szkoły uczęszczało 77 dzieci, zaś zatrudnionych było dwóch nauczycieli. Ponadto w Biesowie działała pod koniec XIX wieku biblioteczka polska Towarzystwa Czytelni Ludowych; ponownie polską bibliotekę założono tu w 1920 roku.

Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa. W 2003 roku miejscowość zwyciężyła w konkursie na najpiękniejszą wieś Warmii i Mazur.

W Biesowie corocznie organizowane jest Święto Pieroga, propagujące tradycje kulinarne Warmii, Mazur i Powiśla. Na cmentarzu parafialnym położonym naprzeciw kościoła znajduje się kwatera wojenna z okresu I wojny światowej. Niestety napisy na tabliczkach są mało czytelne. Z informacji zamieszczonych w Ogólnopolskiej Komputerowej Bazie Cmentarzy Wojennych wynika, że spoczywa tu pięciu żołnierzy – trzech Rosjan i dwóch żołnierzy niemieckich poległych w walkach między Lutrami i Biesowem 16.08.1914 roku.

W starej części cmentarza znajdziemy także wiele zabytkowych nagrobków i krzyży z końca XIX wieku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama