Wiele zależy od tego, czego oczekujemy od podróży. Czy ma przebiegać ona w warunkach komfortowych i względnie bezpiecznych, czy być wyzwaniem, ale i nie kosztować zbyt wiele. W tym pierwszym przypadku najbardziej odpowiedni wydaje się być samochód, o ile takowy posiadamy. Mając własne auto jesteśmy niezależni. Możemy pojechać gdzie, jak i kiedy chcemy. Tu uwidacznia się duża przewaga samochodu nad innymi środkami transportu, jak np. pociągiem czy autobusem. W dodatku przez kilka lub kilkanaście godzin nie musimy spędzać czasu z obcymi ludźmi, słuchać czyjegoś chrapania obok, zwracać uwagi współpasażerom na nawiew smagający nam twarz. Jesteśmy uzależnieni tylko od siebie i ewentualnie bliskich, z którymi jedziemy.
Wystarczy się spakować, zapakować torby do bagażnika, zapiąć pasy, odpalić silnik i w drogę? Niekoniecznie, bowiem najpierw należy przygotować samochód. Zatankować do pełna. Jeżeli to wyjazd zagraniczny, aby zaoszczędzić na paliwie możemy nabrać je również do kanistra lub dwóch. Co jeszcze? Sprawdzić bieżnik w oponach oraz ich powierzchnię – czy nie są nigdzie pęknięte. No i nie zapomnijmy ich dopompować do progu wartości wyznaczonych przez producenta. Uzupełnijmy płyny. Olej silnikowy, płyn hamulcowy i chłodniczy powinny znajdować się między wskaźnikami min i max. Płyn do spryskiwaczy możemy wlać do oporu.
Ale podróż samochodem ma też swoje wady. Przede wszystkim jest męcząca dla kierowcy, zwłaszcza gdy jedzie sam lub z osobami nie mającymi uprawnień do kierowania. Nie zapomnijmy też, że w przypadku gdy samochód nam się zepsuje, to niestety jesteśmy zmuszeni sami na własną rękę się nim zająć, zamówić lawetę, zawieźć do mechanika. A przecież naprawa wymaga czasu i pieniędzy. W tym przypadku widać przewagę środków transportu publicznego, jak pociąg czy autobus. Gdy jedna maszyna się popsuje, przewoźnik ma za zadanie podstawić następną. Zawsze też możemy zmienić środek komunikacji. W dodatku przejazdy są w zdecydowanej większości przypadków tańsze.
Osobną kwestią jest podróż na dalsze odległości. Tutaj najlepiej sprawdza się samolot. Najbliższe lotnisko znajduje się w odległości niemal 59 km od centrum naszego miasta. Nie jest to oczywiście bariera nie do pokonania, ale godzinę jeszcze trzeba jechać. Oprócz Szyman, największe lotniska, z których można polecieć do różnych destynacji znajdują się już o wiele dalej: w Gdańsku, Modlinie czy Warszawie. Oczywiście podróżując na długie dystanse i tak samolot jest o wiele lepszym środkiem transportu, niż inne z uwagi na bardzo krótki czas dotarcia do celu. Weźmy np. trasę Warszawa-Barcelona. Jadąc drogami mamy do pokonania 2350 km, co przekłada się na ok. 22 godziny podróży. Tymczasem samolotem podróż zajmie ok. 3 godzin. Jak widzimy na dalszych dystansach różnice są znaczne.
Ale i lot z Szyman do Krakowa wydaje się atrakcyjną opcją. Sama podróż trwa nieco ponad godzinę, więc nawet z odprawą i dojazdem na lotnisko zaoszczędzimy o wiele więcej czasu, niż jadąc samochodem (odcinek ten pokonamy w ok. 6 godzin). Jedynym minusem wydają się ceny biletów. Oczywiście można czekać na okazję i w konsekwencji tanio zabukować wylot, ale promocje nie zawsze są dostępne w interesującym nas czasie.
Z kolei na bliski dystans – wypad poza miasta na łono natury – przydatny jest rower. Może zbyt wielu kilometrów nie zrobimy, ale za to będziemy mieli więcej czasu na podziwianie widoków. Koszty praktycznie są zerowe. A w dodatku zażycie trochę ruchu jest dobre dla zdrowia. Rower ma ten minus, że człowiek jadący na nim jest narażony na czynniki atmosferyczne. Obecnie, gdy pogoda jest zmienna, powinniśmy być przygotowani nawet na deszcz, dlatego też jeżeli planujemy wycieczkę jednośladem, to warto do plecaka włożyć kurtkę. Po drugie, warto również wozić ze sobą klucze i inne narzędzia czy zapasową oponę, bo nigdy nie wiadomo czy nie złapiemy gumy.
Na wyprawy do 30 km sam najczęściej jeżdżę rowerem. Zabieram samochód, gdy podróżuję z rodziną i mam do przejechania większą odległość – do 400-500 km. Jeżeli jadę sam, to wybieram środek transportu (auto, autobus, pociąg), który jest bardziej ekonomiczny lub też umożliwia dojechanie w wybrane miejsce bez zbytnich problemów (przesiadki ograniczone do minimum, codzienne kursy, przystanek w pobliżu destynacji). Nie ukrywam, że samochód nadaje się do tego najlepiej. Jeżeli chodzi o wycieczki zagraniczne, to polecam tanie linie lotnicze. Planując wyprawę odpowiednio wcześnie, można trafić na promocyjne ceny, poza tym lot nie jest tak męczący jak kilkunastogodzinna jazda, nawet własnym środkiem transportu.
Napisz komentarz
Komentarze