Impuls Olsztyna powędrował do Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej za organizację Dnia Mniejszości Narodowych. Inicjatywa ma szeroki zakres działań, wpływa na rozwój aktywności społecznej, wzrostu empatii i szacunku do drugiego człowieka. A do tego włącza do działań wielu partnerów, wolontariuszy, instytucji i organizacji.
- Wspieranie takich inicjatyw otwartych dla wszystkich mieszkańców miasta wiąże się z budowaniem empatycznego i tolerancyjnego społeczeństwa, tworzy przestrzeń do dialogu międzynarodowego, wzmacnia tożsamość, integruje wokół wspólnych wartości, a także promuje Olsztyn, jako miasto przyjazne dla wszystkich - mówi przewodnicząca organizującej konkurs Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna Dorota Limontas.
Do konkursu zgłoszono 10 inicjatyw. Wszystkie zgłoszenia odpowiadały na kryteria i były bardzo interesujące, związku z tym kapituła tegorocznej edycji konkursu postanowiła wyróżnić je wszystkie:
* Spotkania integracyjne uniwersytetów trzeciego wieku w Europie zorganizowane przez Akademię Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie,
* Projekt fotograficzny „Non omnis moriar” zrealizowany przez Warmińsko - Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne "Blur",
* Święta dla samotnych przygotowane przez Fundację Człowiek Dobro,
* Szpital pluszowego misia Feni organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI,
* Fenomenalne Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące otwarte przez Stowarzyszenie Fenomenalni,
* V Jubileuszowe Chóralne Warsztaty Kolędowe przeprowadzone przez Olsztyńskie Towarzystwo Muzyczne,
* Bieg 5+10 km nadziei zorganizowany przez Stowarzyszenie Hospicjum Palium,
* Warsztaty „Nie bądź obojętny” realizowane przez Polski Czerwony Krzyż Warmińsko-Mazurskie.
* „Kolej na PTTK!”- turystyczna inicjatywa Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie.
Konkurs na Najlepszą Inicjatywę Organizacji Pozarządowej Miasta Olsztyna organizowany jest już od 18 lat. W tym roku roku z nową nazwą, wyłonioną spośród pomysłów nadesłanych przez społeczników. Dlaczego akurat Impuls Olsztyna?
- Impuls to nie tylko energia i ładunek do o działania, to również reakcja, która jest wynikiem oddziaływania grupy ludzi, społeczności lub organizacji - mówi Dorota Limontas. - To również rytm, w tym przypadku społeczny, który nadaje tempo życia i dynamikę społeczności naszego miasta.
Fundatorem nagrody głównej w wysokości 1000 zł zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, a warmińskie upominki dla wszystkich wyróżnionych inicjatyw zapewniło Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Olsztyna.
- Niezwykle cieszy mnie aktywność mieszkańców - mówi prezydent Robert Szewczyk. -
Zgodnie z wieloletnią tradycją Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna promuje ciekawe, wartościowe działania podejmowane przez olsztyńskie stowarzyszenia i fundacje, których odbiorcami są mieszkańcy miasta. Dokonując wyboru laureatów, bierzemy pod uwagę w szczególności znaczenie inicjatywy dla społeczności lokalnej, jej wpływ na rozwój aktywności społecznej oraz rozwiązywanie problemów społecznych, umiejętność pozyskiwania środków finansowych oraz pozafinansowych i przejrzystość ich wykorzystywania, a także zaangażowanie partnerów i wolontariuszy.
Wręczenie nagrody dla zwycięzcy Konkursu Impuls Olsztyna odbyło się podczas Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawicielki oraz przedstawiciele olsztyńskiego sektora pozarządowego oraz działacze społeczni.
Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna to reprezentacja organizacji - stowarzyszeń
i fundacji (tzw. NGO) działających na rzecz mieszkańców miasta. Zadaniem Rady jest dbanie o interesy wszystkich olsztyńskich organizacji pozarządowych, monitorowanie współpracy miasta z organizacjami, inicjowanie dyskusji o problemach i potrzebach III sektora. Jej członkowie pełnią swoje funkcje nieodpłatnie.
Napisz komentarz
Komentarze