1 maja 2004 roku do wielkiej europejskiej rodziny dołączyła Polska. Wcześniej jednak w referendum 2003 roku 77 proc. mieszkańców naszego kraju opowiedziało się za przystąpieniem do Unii Europejskiej. W naszym województwie było to blisko 82 proc. mieszkańców.
W przeddzień 15. rocznicy akcesji w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie samorząd województwa zorganizował uroczystą galę.
— Dziś, bogatsi o wiedzę z perspektywy 15 lat, widzimy znaczną poprawę jakości życia na Warmii i Mazurach w wielu obszarach — podkreślał marszałek Brzezin. — To wynik ogromnej aktywności i zaangażowania mieszkańców regionu. Bez wątpienia przyczyniły się do tego również fundusze europejskie. A są to miliardy złotych – dotychczas na Warmię i Mazury z Unii Europejskiej trafiło ponad 30 mld zł, środki te konsekwentnie przeznaczamy na stały i zrównoważony rozwój naszego regionu. Szczególnie cieszy postawa samorządów, które wraz z akcesją do Unii sprawdziły się w roli sprawnego dysponenta i aktywnego beneficjenta europejskiej pomocy. To samorządy, ze swą wielką umiejętnością, przewidywalnością i zapobiegliwością
w wydawaniu publicznych pieniędzy, okazały się dobrym gospodarzem.
Podczas uroczystości zostały wręczone Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To najwyższe wyróżnienie regionalne odebrali tego szczególnego dnia: Urszula Pasławska, Bronisław Mazurkiewicz, Krzysztof Krasula, Zbigniew Raczyński, Jarosław Słoma, Stanisław Szatkowski i Andrzej Tutaj.
W imieniu odznaczonych głos zabrała posłanka na Sejm RP Urszula Pasławska.
— Dziękując za to wyróżnienie, chciałabym przytoczyć słowa Wincentego Witosa, który mówił „razem możemy dokonać cudów, osobno do niczego nie jesteśmy zdolni”, ponieważ rocznica 15-lecia obecności w Unii Europejskiej jest efektem właśnie pracy zespołowej. Dzięki niej możemy cieszyć się z wielkiego sukcesu, jakim jest skok cywilizacyjny naszego kraju i naszego regionu — zaznaczyła posłanka. — Na budowę i remont zaniedbanych dróg regionalnych przeznaczono niemal 800 milionów złotych. Z funduszy unijnych zbudowano ponad 740 km nowej sieci kanalizacyjnej. Dzięki pieniądzom z UE leczymy się w lepszych warunkach. Pieniądze z UE stały się impulsem rozwojowym lokalnej przedsiębiorczości. Dotacje na ponad 1,2 mld zł otrzymało blisko 1,5 tys. małych, średnich i większych firm z Warmii i Mazur. Środki unijne pomogły nam także rozwinąć turystykę, zadbać o kulturę i edukację. Oczywiście wciąż pozostaje mnóstwo do zrobienia, dlatego potrzebujemy kolejnych pieniędzy z UE.
Napisz komentarz
Komentarze