W tym roku akcja została pierwszy raz przeprowadzona w całej Polsce. Dotychczas takie zestawienie było przygotowywane tylko dla szkół ponadpodstawowych ze stolicy.
- Kryteriami rankingu były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+ - wyjaśnia koordynator przedsięwzięcia, Dominik Kuc. - Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły, np. organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym.
Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22 tys. osób z całego kraju. W przedsięwzięciu wzięło udział 2,5 tys. placówek w Polsce.
Olsztyńskie I LO im. Adama Mickiewicza zajęło w zestawieniu II miejsce. Wyżej uplasował się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, a za placówką z naszego miasta znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Im. Jam Saheba Digvijay Sinhji "Bednarska".
- Wiem, że jesteśmy otwartą i tolerancyjną społecznością - przyznaje dyrektor I LO w Olsztynie, Jolanta Skrzypczyńska. - To jest bardzo istotne nie tylko w kontekście orientacji seksualnej, ale w ogóle pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi. Chętnie bym poczytała, jak na ankietowe pytania odpowiadała młodzież z naszej szkoły, ale pewnie nie będę mieć możliwości. Nie mam jednak wątpliwości, że mam fantastycznych uczniów.
Z ogólnopolskiego badania wynika, że aż 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkol
Napisz komentarz
Komentarze