Mimo, że inkunabuł jest wyjątkowy to jego stan był w fatalnym stanie. Rozdarta była oprawa wykonana z tektury i skóry. To samo stało się z przedartymi widokami miast opisanych w dziele. Doszły do tego przebarwienia i różnego rodzaju plamy, jak te po rozlanej oliwie. To pierwszy drukowany opis podróży do Ziemi Świętej, a jednocześnie jedno z najwcześniej wydrukowanych książek zawierających opisy topograficzne, mapy i widoki miast. W końcu udało się znaleźć potrzebne środki. Stało się to możliwe głównie dzięki dotacji z miasta, które pokryło ponad 60 wartość niezbędnych prac. – Dzięki dobrej współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie niebawem zdigitalizowany inkunabuł będzie można w całości obejrzeć w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej – zapowiada ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.
Zdaniem duchownego dzieło to należy do „najpiękniejszych i najciekawszych druków, jakie powstały w dobie inkunabułów”. We wstępie autor przedstawił Jerozolimę i Ziemię Świętą, opisał także „owoce duchowe”, jakie z pielgrzymki wynosi chrześcijanin, a następnie przeszedł do opisu samej podróży.
Odnowiono dzieło sprzed kilkaset lat
Zakończyła się konserwacja wyjątkowego inkunabułu „Peregrinatio in Terram Sanctam” autorstwa Bernarda de Breidenbacha, wydrukowanego w 1490 roku. To pierwszy drukowany opis pielgrzymki do Ziemi Świętej.
- 11.02.2019 14:15 (aktualizacja 12.08.2023 19:53)
Napisz komentarz
Komentarze