Zgodę na umieszczenie go w ofercie kształcenia wyraził już Senat uczelni. Skąd wziął się pomysł na nowy kierunek? - Jest to związane z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowych oraz geoprzestrzennych, co przejawia się coraz szerszym zastosowaniem zaawansowanych technik komputerowych oraz nowoczesnych urządzeń pomiarowych - tłumaczy prodziekan ds. kształcenia Wydziału Geoinżynierii UWM prof. Urszula Filipkowska.
Dodaje, że kształcenie na kierunku geoinformatyka będzie skoncentrowane na wykształceniu w studencie umiejętności obsługi nowoczesnego sprzętu pomiarowego. To m.in. odbiorniki satelitarne GNSS, georadary laserowe, echosondy a także tzw. dron podwodny, który będzie umożliwiał rejestrację obrazu w środowisku wodnym..
Absolwenci geoinformatyki są poszukiwani na rynku pracy. - Geoinformatyk to ma być taki supernowoczeny geodeta, który zamiast pomiarów w terenie wyśle drona, w gruncie wykorzysta georadar a zamiast kreślić mapę wykorzysta zobrazowania fotogrametryczne. I tego właśnie będziemy uczyć naszych przyszłych studentów. - podkreśla prof. Filipkowska.
Nowy kierunek kształcenia pojawi się w ofercie rekrutacyjnej na rok akademicki 2021/2021. Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie planuje utworzenie dwóch grup na studiach inżynierskich I stopnia.
Napisz komentarz
Komentarze