Dorobek artystyczny oraz olbrzymi wkład w życie społeczne miasta - to najważniejsze uzasadnienie nadania honorowego obywatelstwa. Irena Telesz-Burczyk została uhonorowana za szczególne zasługi na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w Olsztynie.
Urodziła się w 1940 roku. Karierę artystyczną zaczęła wyróżnieniem w VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Gdańsku w 1961 roku. Na scenie debiutowała w Teatrze Rapsodycznym Gdańsku rolą Kirke w Odysei Homera. W 1966 roku zdała egzamin eksternistyczny organizowany przez Związek Artystów Scen Polskich.
Od 1975 jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Dwukrotna laureatka Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2003 i 2010. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2005). Trzykrotnie otrzymała nagrodę publiczności w plebiscytach prasowych. W 2001 roku wyróżniona Nagrodą Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury, a w 2007 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Olsztyna "Statuetka Świętego Jakuba". W 2016 roku - Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Pedagog wiersza klasycznego w studium aktorskim przy teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wiceprzewodnicząca Solidarności w regionie Warmii i Mazur w 1980 roku. Pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim.
Pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna został nadany w 1991 roku. Wówczas uhonorowano Tadeusza Nowakowskiego. Irena Telesz-Burczyk jest 28. osobą, wyróżnioną w ten sposób przez Radę Miasta Olsztyna.
Napisz komentarz
Komentarze