W tym roku mija 84. rocznica wydania książki Melchiora Wańkowicza „Na tropach Smętka”.
Wańkowicz opisuje w powieści swój pobyt latem 1935 r. w ówczesnych Prusach Wschodnich. Obejmował on m.in. spływ kajakiem „Kuwaka” z młodszą córką Martą „Tili” Wańkowiczówną po rzekach i jeziorach Pojezierza Mazurskiego. Podróż jest pretekstem i kanwą dla historycznych, politycznych i filozoficznych rozważań o przeplatających się, skomplikowanych na przestrzeni wieków losach mieszkańców tych ziem. Premiera „Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów” odbędzie się 26 września, o godz. 19.30.
Skomplikowana historia regionu na deskach Teatru
Na deskach Teatru im. Stefana Jaracza będzie można zobaczyć adaptację klasycznego reportażu Wańkowicza wydanego w 1936 roku. Za adaptację klasycznego reportażu na scenę odpowiada Daria Kubisiak, Martyna Wawrzyniak i Rudolf Zioło.
– To spektakl, za pomocą którego nasz Teatr chce opowiedzieć o skomplikowanej historii regionu – podkreśla Michał Wajzer z olsztyńskiego Teatru.
Na deskach olsztyńskiego Teatru widzowie zobaczą Aleksandrę Kolan, Ewę Pałuska-Szozdę, Cezarego Ilczynę, Wojciecha Rydzio oraz Michała Felczaka, który do olsztyńskiego Teatru dołączył w tym roku. Felczak jest absolwentem olsztyńskiego studium aktorskiego. Pracował w kaliskim Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Spektakl urozmaici muzyka Marcina Nenko. Za projest kostiumów oraz scenografii – będzie to m.in. duża mapa regionu – odpowiada Katarzyna Stochalska. W spektaklu widzowie zobaczą projekcje wizualne przygotowane przez Aleksandra Janasa z kolektywu kilku.com
Spektakl reżyseruje Rudolf Zioło, który w swojej bogatej karierze zrealizował kilkadziesiąt spektakli teatralnych. Od 2003 związany z zespołem artystycznym Teatru Wybrzeże w Gdańsku, od 2005 z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. „Na tropach Smętka….” jest pierwszym spektaklem, który Zioło zrealizuje w olsztyńskim Teatrze.
Spektakl na podstawie reportażu Wańkowicza jest drugą jubileuszową premierą odbywającą się we wrześniu. Wpisuje się ona w podwójny Jubileusz, który w tym roku obchodzi Jaracz. To 95-lecie istnienia teatru oraz 75-lecie istnienia polskiego teatru w stolicy Warmii. Pierwszym premierowym spektaklem było sylwestrowe przedstawienie „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska” w reżyserii Wojciecha Malajkata.
Teatr Jaracza z „Opętanymi” na międzynarodowym festiwalu w Radomiu
Sezon 2020/2021 olsztyński teatr rozpoczął premierą „Opętanych” Witolda Gombrowicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego. I właśnie tę sztukę olsztyńscy aktorzy wystawią na XIV Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, który odbędzie się niedługo w Radomiu. „Opętanych” będzie można zobaczyć 15 października na Dużej Scenie radomskiego Teatru. „Opętani” to znakomita intryga kryminalna, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.
Radomski festiwal poświęcony jest sylwetce Witolda Gombrowicza, podczas niego prezentowane są teatralne realizacje gombrowiczowskich tekstów, powstałe w polskich i zagranicznych teatrach. Imprezie, organizowanej od ponad 25 lat, patronuje Rita Gombrowicz.
Warto wspomnieć, że spektakl „Opętani” rywalizuje w „Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa” z najlepszymi przedstawieniami wystawianymi w polskich teatrach. To trzeci spektakl olsztyńskiego teatru, po „Dulskich. Tragifarsie Kołtuńskiej” oraz „Baśni
o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze”, który dostał się do VI edycji Klasyki Żywej.
„Opętanych” na deskach Jaracza będzie można ponownie zobaczyć od 8 do 11 października.
Bilety dostępne w kasie Teatru oraz na stronie internetowej Teatru. www.bilety.teatr.olsztyn.pl/rezerwacja/wydarzenie.html
Napisz komentarz
Komentarze