„Opętani” to powieść sensacyjna, która w 1939 roku ukazywała się w odcinkach na łamach kilku ówczesnych dzienników. Pod dziełem podpisywał się niejaki Z. Niewieski. Dopiero po latach, bo w 1969 roku, Witold Gombrowicz w nocie autobiograficznej przyznał się do autorstwa „Opętanych”.
Gombrowicz pisał powieść z myślą o szerokim gronie odbiorców. Sięgnął w niej po klasyczne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.
Spektakl reżyseruje Igor Gorzkowski, twórca błyskotliwych adaptacji prozy, który olsztyńskiej publiczności znany jest z „Lotu nad kukułczym gniazdem”.
– Poszukuję mniej odkrytych rejonów literackich i stąd próba przeniesienia powieści [„Opętani” – red.] na scenę. Musieliśmy ją skrócić i dostosować do wystawienia w teatrze. Pojawiają się w niej elementy, które zostały rozwinięte później, w dojrzalszej twórczości Gombrowicza. Mogę przyznać, że udało nam się tchnąć w ten spektakl ducha i emocje – powiedział Igor Gorzkowski, reżyser.
„Opętani” jako spektakl to znakomita intryga kryminalna, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.
Głównym wątkiem jest niespodziewana i gwałtowna miłość pomiędzy Mają Ochołowską – panną z dobrego domu a Marianem Walczakiem vel Leszczukiem – dwudziestoletnim trenerem tenisa. Tłem zaś są tajemnicze wydarzenia rozgrywające się w fikcyjnym zamku w Mysłoczy.
Premiera odbędzie się 29 sierpnia. Na Scenie Dużej Jaracza zobaczymy Małgorzatę Rydzyńską, Ewę Pałuska-Szozdę, Aleksandrę Kolan, Martę Markowicz, Agatę Zielińską, Jarosława Borodziuka, Grzegorza Gromka, Radosława Hebala, Cezarego Ilczynę, Macieja Mydlaka, Pawła Parczewskiego i Wojeciecha Rydzio. Epizodycznie, w roli kelnerów, pojawią się maszyniści Jaracza.
Spektakl „Opętani” został zaproszony do udziału w obywającym się w październiku tego roku XIV Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim organizowanym przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Premierą tego spektaklu Teatr Jaracza rozpocznie nowy sezon.
Napisz komentarz
Komentarze