Prace nad tym przedsięwzięciem trwały na przełomie poprzedniego i tego roku. Projekt zawiera skuteczne metody aktywizacji społecznej i zawodowej osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, umożliwia m.in. nawiązanie i rozwój współpracy z organizacjami pozarządowymi.
- Celem jest podniesienie aktywności społecznej i poprawa sytuacji 15 rodzin - wyjaśnia zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Sieheń-Kopyść. - To m.in. osoby bezrobotne, korzystające z pomocy społecznej, zagrożone ubóstwem, wykluczeniem społecznym, a także osoby niepełnoprawne i młodzież.
Potrzeba realizacji tego projektu wynika z analiz przeprowadzonych przez MOPS. Pomoc musi mieć charakter systematyczny i kompleksowy. Jej adresatem powinny być zarówno dzieci, jak i - w równym stopniu - rodzice.
Wśród zaplanowanych działań są:
* spotkania ze specjalistami (psychologiem oraz prawnikiem),
* warsztaty z zakresu promocji zdrowia i higienicznego trybu życia,
* warsztaty dotyczące planowania budżetu domowego,
* warsztaty z zakresu komunikacji i relacji rodzinnej,
* działania wzmacniające więzi rodzinne, które wskażą możliwości aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego z rodziną i budowania wzajemnych relacji, które wpłyną pozytywnie na rozwój dzieci
(wycieczka, piknik rodzinny połączony z warsztatami i animacjami dla dzieci).
Projekt będzie realizowany od września 2020 roku do sierpnia 2021 roku. Liderem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMACOOP. Całkowity wartość działań to ponad 232,5 tys. złotych. Miasto nie ponosi w związku z przedsięwzięciem żadnych kosztów.
Napisz komentarz
Komentarze