- To znany i utalnetowany rzeźbiarz. Jeden z ważniejszych artystów swojego pokolenia - podkreśla Gabriela Konarzewska, dyrektorka Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków w olsztyńskim magistracie - za swoje prace był wielokrotnie nagradzany, m.in. we Francji czy Kanadzie.
Rzeźba, którą już wkrótce będzie można podziwiać w Olsztynie to Warmińskie Żurawie. Pierwsza taka rzeźba autorstwa Izydora Borysa stanęła na lotnisku w Szymanach. Rzeźba w Parku Centralnym będzie kontynuacją jego autorskiego projektu. Dlaczego to właśnie żuraw został wybrany jako symbol piękna natury i krajobrazu Warmii? Jest ptakiem bardzo rzadkim, objętym ochroną gatunkową w całej Europie. W Polsce jest ściśle chroniony już od 1949 r. To właśnie ten ptak szczególnie upodobał sobie region Warmii i Mazur, który zasiedla nawet 2300 par. To więcej niż jedna trzecia wszystkich żurawi lęgowych występujących w naszym kraju (maksymalną populacje szacuje się na 6400 par). Żurawie najefektowniej wyglądają w stadach. Od połowy marca do końca kwietnia, a także od połowy sierpnia do połowy października gromadzą się na tradycyjnych, często istniejących od lat noclegowiskach, dając niezwykłe przyrodnicze spektakle. Miejsca te są punktami jesiennych zgrupowań lokalnych populacji, ale też centrami odpoczynku lub nawet dłuższego popasu stad wędrownych. Szacuje się, że podczas szczytu jesiennych przelotów na Warmii i Mazurach przebywa ok. 25–30 tys. żurawi.
- Chcemy przenieść żurawie symbolizujące piękno przyrody z pól do miasta i ozdobić Olsztyn sztuką rzeźbiarską przyciągającą turystów oraz uatrakcyjniającą spacery mieszkańcom Olsztyna - dodaje Konarzewska - Wykonanie rzeźby z trwałych materiałów gwarantuje zarówno walory estetyczne i trwałość projektu, dzięki czemu rzeźba na stałe wpisze się w przestrzeń publiczną Olsztyna.
Rzeźba do końca roku stanie w rejonie wejścia do Parku Centralnego od strony ul. Pieniężnego.
Napisz komentarz
Komentarze