Szefowie olsztyńskich instytucji kultury najczęściej wyłaniani są w drodze konkursów. Nieczęsto zdarza się, by decyzja zapadła poza tym trybem. Tak jednak było w tym przypadku. - Pani dyrektor dała się poznać jako doskonały menedżer, dlatego nie miałem wątpliwości w sprawie ponownej nominacji - wyjaśnia prezydent Piotr Grzymowicz. - Pod kierownictwem Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk galeria znacząco zmieniła swoje oblicze, w ofercie znalazły się nowe propozycje, kierowane także do kolejnych grup odbiorców. Jakościowy skok w rozwoju galerii jest bezdyskusyjnie zauważalny.
Decyzja o przedłużeniu kadencji poprzedzona została zasięgnięciem opinii ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz olsztyńskich organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą. Wszystkie były jednogłośnie pozytywne.
Małgorzata Bojarska-Waszczuk jest artystką wizualną, kuratorką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom na wydziale Edukacji Artystycznej w 1996 roku). W 2012 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2011 roku uzyskała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1994-2013 pracowała w Galerii BWA w Olsztynie w jednej z jej działów na stanowisku specjalisty doi spraw plastyki.
W minionej kadencji Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk w BWA została przeprowadzona całkowita renowacja atrium galerii (2016 r.). Instytucja została wyposażona w sprzęt audiowizualny. Upowszechniona została też atrakcja związana z galerią i miastem - unikatowa płaskorzeźba autorstwa Stefana Knappa.
Jako nowości zafunkcjonowały comiesięczne wykłady dotyczące sztuki współczesnej (od 2017 roku), cotygodniowe cykle zajęć plastycznych dla seniorów, oferta dla osób z dysfunkcjami spowodowanymi wiekiem. Instytucja podjęła stałą współpracę z Domem Pomocy Społecznej Kombatant.
Prezydent Olsztyna przedłużył kadencję Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk o kolejnych pięć lat.
Napisz komentarz
Komentarze