Urania została otwarta 1 września 1978 r. na ogólnopolskie dożynki, które odbywały się wówczas w Olsztynie. Swego czasu należała do najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce. Dzięki swojej ciekawej architekturze stała się jednym z symboli Olsztyna. W 40-letniej historii hali odbyło się tu wiele prestiżowych imprez ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym mecz tenisowego Pucharu Davisa Polska - Finlandia z udziałem Wojciecha Fibaka. - Od chwili wybudowania tej hali, praktycznie nie przechodziła ona poważniejszych prac remontowych - przyznaje prezydent Piotr Grzymowicz.
Miasto podejmowało różne kroki zmierzające do odnowienia obiektu. W końcu udało się to zrobić przy współpracy z samorządem województwa. Marszałek województwa podjął działania, by w trybie pozakonkursowym uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcie środków z innych osi, które mogłyby być niewykorzystane. Podjął też starania, żeby projekt przebudowy Uranii, jako o znaczeniu strategicznym dla rozwoju sportu na Warmii i Mazurach, mógł być zrealizowany. W końcu starania zakończyły się sukcesem. - Mamy sukces renegocjacji funduszowych z Komisją Europejską. Oznacza to m.in. rezerwację ok. 130 mln zł na dofinansowanie nowej Uranii w Olsztynie - poinformował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Ze swojej strony miasto musi dołożyć około 30 mln zł. - Decyzja zapadła. Unia Europejska sfinansuje modernizację hali „Urania”. To bardzo dobra i wyczekiwana informacja. Oczywiście, musimy dołożyć do tej inwestycji nasze, gminne pieniądze, ale 85% unijnej dotacji w zasadzie przesądza o jej powodzeniu - skomentował prezydent Piotr Grzymowicz.
Napisz komentarz
Komentarze