Podczas patriotycznej uroczystości Mazurka Dąbrowskiego zagrał miejski trębacz Daniel Rupiński, a zebrani odśpiewali Polski Hymn. Wśród nich byli przedstawiciele władz miasta i województwa, przedstawiciele kolejarskich związków zawodowych ze sztandarami oraz uczniowskie poczty sztandarowe z pobliskich szkół.
Okolicznościowe przemówienie wygłosili: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Michał Kwiatkowski, przewodniczący Rady Krajowej Związku Emerytów i Rencistów PKP. Otrzymał on z rąk prezydenta Olsztyna statuetkę św. Jakuba w uznaniu poniesionych zasług dla upamiętnienia olsztyńskich kolejarzy-pionierów oraz za inicjowanie od lat obchodów rocznicy przyjazdu kolejarzy do Olsztyna.
Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą kolejarzy, pierwszych osadników.
Niejako kolejna część tych obchodów odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, gdzie Klub „Ziemia Warmińska” Stowarzyszenia Absolwentów UWM zorganizował spotkanie literackie z okazji 75 rocznicy początków osadnictwa powojennego na Warmii i Mazurach. Pogadankę „Mazurski fenomen socjologiczny” wygłosił dr Feliks Walichnowski – przybyły na te tereny w marcu 1945 roku. Prelekcja z okazji 75-lecia przybycia do Olsztyna pionierów z Podlasia, Mazowsza i Kresów wschodnich była ilustrowana obrazami, dokumentami oraz wierszami poświęconymi pionierom z lat 1945-50. Były też wspomnienia tych, którzy urodzili się na Warmii i Mazurach po wojnie i pierwsze lata osadnictwa znają z opowiadań Rodziców.
Dopełnieniem tegorocznych obchodów będzie wystawa pt. POWOJENNE OSADNICTWO W OKRĘGU MAZURSKIM W LATACH 1945-50. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 lutego o godz. 16.00 w klubie „Baccalarium” UWM w Kortowie przy ul. Prawocheńskiego.
Napisz komentarz
Komentarze