Już 3 maja mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym otwarciu nowej sceny plenerowej na Targu Rybnym. Na początek – spektakl dla najmłodszych pt. „Zieleń, nie zieleń”. Interaktywna opowieść z udziałem Hanny Banasiak z Olsztyńskiego Teatru Lalek przeniesie dzieci w magiczny świat, gdzie śmiech i wspólna zabawa łączą się z wartościami, takimi jak empatia czy współpraca. Start o godz. 16:00, oczywiście za darmo.
Kilka dni później, 7 maja, Zajezdnia trolejbusowa przy Knosały zamieni się w przestrzeń wspomnień i sztuki. Wernisaż „Kolory życia” zaprezentuje dorobek Apolonii Szczęsnej – od prac z lat 30. po powojenne projekty mody. To opowieść o twórczości, której nie zatarł czas.
Fotografię światowego formatu będzie można podziwiać 9 maja w Galerii Dobro. „Bieg okoliczności” to wystawa Wojciecha Grzedzińskiego – laureata World Press Photo – który pokaże 25 zdjęć z 25 lat swojej reporterskiej drogi. A dzień później, 10 maja o godz. 19:00, będzie okazja spotkać się z autorem osobiście.
10 i 11 maja to data zarezerwowana dla prawdziwych moli książkowych. Maraton Czytelniczy potrwa aż 24 godziny – od południa do południa – i zamieni Zajezdnię w arenę dla literackich twardzieli. Udział bezpłatny, zapisy trwają!
Również 11 maja MOK zaprasza na familijne warsztaty „Czego się boimy?” – czyli wspólne tworzenie kolorowych strachów na… złe sny i codzienne troski. Start o godz. 11:00, a zgłoszenia – online.
Miłośnicy mocnych brzmień powinni zarezerwować wieczór 16 maja. Na scenie Amfiteatru im. Czesława Niemena zagra legendarny Hunter, a towarzyszyć mu będą zespoły LARK i M2Schron. Bilety już dostępne!
17 maja czeka nas Noc Muzeów. W Muzeum Nowoczesności będzie można zwiedzać ekspozycje, wziąć udział w warsztatach i spotkaniach z kuratorami. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wystawę „Miasto umiera i rodzi się” oraz oprowadzania po twórczości Apolonii Szczęsnej.
18 maja Olsztyn zamieni się w planszę do gry terenowej. LARP „Uroczyście przysięgam, że nic nikomu nie obiecywałem” zaprasza drużyny do odkrycia tajemniczej historii obietnicy, której nie dotrzymano. Emocje, zagadki i świetna zabawa gwarantowane – udział bezpłatny, obowiązują zapisy.
Kolejne dni to spotkania z naturą, sztuką i historią. 24 maja – instalacja z barwnych tkanin nad Łyną w ramach wydarzenia „Rusałki”. 25 maja – wiosenny koncert zespołu Moderato w Kamienicy Naujacka. 27 maja – artystyczna „I Lustracja” w Parku Centralnym. 29 maja – wystawa uczestników warsztatu terapii zajęciowej „Co w trawie piszczy” w Galerii Amfilada.
Majowe świętowanie zakończy się 31 maja spacerem historycznym „Olsztyńskimi śladami Ottona Naujacka”, który poprowadzi Rafał Bętkowski. Start przy Muzeum Nowoczesności o godz. 11:00.
Napisz komentarz
Komentarze