Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 01:24
Reklama dotacje dla firm

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry – jakie warto stosować?

Atopowe zapalenie skóry wiąże się ze swędzeniem, suchością i zaczerwienieniem skóry, co jest bardzo uciążliwe. Ulgę może przynieść codzienna pielęgnacja, ale trzeba wiedzieć, jakie produkty będą odpowiednie. Zobacz, czym powinny się cechować kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, aby pomagały w redukcji dokuczliwych objawów i polepszały kondycję skóry.
  • 14.12.2024 07:00
  • Autor: Verdelove
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry – jakie warto stosować?

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Rozpoczyna się najczęściej we wczesnym dzieciństwie i może pozostać już na całe życie. Do jej rozwoju dochodzi wskutek wzajemnego oddziaływania czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Chorzy mają wrodzony defekt bariery naskórkowej – przez nieprawidłową strukturę nie funkcjonuje ona prawidłowo, przez co skóra szybko traci nawilżenie i jest skłonna do podrażnień, uczuleń oraz infekcji. Czytaj więcej: https://atopicin.pl/atopowe-zapalenie-skory/

Jak wygląda życie z atopowym zapaleniem skóry?

Życie z objawami atopowego zapalenia skóry nie jest łatwe. W aktywnej fazie choroby chorzy odczuwają ciągły dyskomfort, który może ich rozpraszać i powodować problemy ze snem. Rzutuje to na ich wydajność w szkole lub w pracy. Gdy objawy są bardzo uciążliwe, muszą korzystać ze zwolnień.

Poza tym pacjenci często wstydzą się wyglądu zmian skórnych i obawiają się reakcji innych ludzi. Przez obniżoną samoocenę mają trudności w nawiązywaniu relacji. Mogą izolować się od innych i popadać w stany depresyjne lub lękowe.

Choroba wiąże się także z różnymi ograniczeniami, ponieważ trzeba unikać czynników, które powodują zaostrzenie. Niektórzy pacjenci muszą być na specjalnej diecie, inni nie mogą posiadać zwierząt. Powinni też unikać pracy w obszarach, które narażałyby ich na alergię.

Większość chorych ponosi też spore koszty związane z leczeniem. Wizyty u lekarzy, kupowanie leków i emolientów generują regularne wydatki, co może być obciążające. I frustrujące, gdy dane preparaty okazują się nieskuteczne. 

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry? Dlaczego trzeba je leczyć?

Objawy atopowego zapalenia skóry to między innymi:

  • silny świąd skóry, wzmagający się po spoceniu,
  • znaczna suchość skóry, często prowadząca do jej łuszczenia i pękania,
  • wysypki w postaci czerwonych plam, grudek lub pęcherzyków,
  • skłonność skóry do podrażnień i infekcji,
  • charakterystyczna dla wieku chorego morfologia i lokalizacja zmian.

Co się stanie, jeśli nie zaczniemy leczyć atopowego zapalenia skóry? Choroba może doprowadzić do powikłań, np. nadkażeń bakteryjnych. Nieleczone atopowe zapalenie skory stwarza też ryzyko rozwoju alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej. 

Jaką rolę w atopowym zapaleniem skóry odgrywa właściwa pielęgnacja?

Odpowiednia pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem jest kluczowa, jeśli chodzi o redukcję objawów. Pozwala bowiem przywrócić skórze prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie, co wycisza świąd i stan zapalny skóry oraz ogranicza negatywny wpływ czynników zewnętrznych. 

Pielęgnacja skóry jest zatem istotnym elementem leczenia AZS i bywa określana jako terapia podstawowa tej choroby. Przy łagodnych objawach zazwyczaj stosowana jest samodzielnie, a przy trudniejszych w połączeniu z lekami. Nie należy jej przerywać nawet po ustąpieniu objawów, aby przeciwdziałać nawrotom.

Jaki kosmetyk na atopowe zapalenie skóry? 

Wybierając kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, trzeba pamiętać o tym, że atopowa skóra jest bardzo wrażliwa i sucha. Potrzebuje więc jak najdelikatniejszego traktowania oraz dużej dawki nawilżenia.

W pielęgnacji skóry atopowej stosuje się emolienty, czyli kosmetyki, które odtwarzają barierę naskórka. Emolienty powlekają skórę ochronnym filmem i ułatwiają wiązanie w niej wody. Dzięki temu skóra nie traci tak szybko nawilżenia i nie swędzi, ponadto zmniejsza się jej stan zapalny.

Emoliencyjne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry mogą mieć postać kremów i balsamów do natłuszczania twarzy i ciała oraz balsamów, emulsji i szamponów do mycia. Ważne, by produkty do smarowania skóry były aplikowane regularnie – co najmniej kilka razy w ciągu dnia. 

Atopowe zapalenie skóry – kosmetyki muszą mieć odpowiedni skład 

Duże znaczenie mają również składy produktów do pielęgnacji. Nie wszystkie emolienty to kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, dlatego należy sprawdzać, czy są interesujące nas preparaty są wolne od składników podrażniających i uczulających. Atopowa skóra zwykle nie toleruje substancji zapachowych i koloryzujących, detergentów, lanoliny i wazeliny. Wśród atopików częste są też alergie kontaktowe skóry, każdy więc powinien dobierać kosmetyki indywidualnie.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać kupno emolientów specjalnie dedykowanych atopowemu zapaleniu skóry. Istnieje większa szansa na to, że ich składy będą bezpieczne i nie spowodują żadnych podrażnień.

Warto także przyjrzeć się składnikom aktywnym kosmetyków, gdyż to od nich będą zależały efekty naszej pielęgnacji. Jakie komponenty są pożądane? Przede wszystkim składniki wzmacniające barierę hydrolipidową skóry i pomagające utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oraz natłuszczenia skóry. Oto przykłady komponentów, których warto szukać:

  • masło shea – jest bogate w substancje tłuszczowe oraz witaminę E. Tworzy na skórze ochronną warstwę, zapobiegając utracie wody. Działa też zmiękczająco, regenerująco i kojąco,
  • olej z awokado – obfituje w kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, E i K. Jest zbawienny dla szorstkiej, przesuszonej i podrażnionej skóry. Intensywnie ją nawilża i zmiękcza, a także pobudza procesy naprawcze,
  • olej konopny – jest źródłem nienasyconych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Łagodzi świąd, podrażnienia i zaczerwienienia. Chroni skórę przed utratą nawilżenia oraz negatywnym działaniem wolnych rodników,
  • olej z pestek winogron – bogaty w kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Nadaje skórze nawilżenie i gładkość, poza tym zabezpiecza ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne,
  • masło cupuacu – zawiera fitosterole, kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i C. Intensywnie nawilża i regeneruje skórę. Przyśpiesza jej gojenie, gdy jest uszkodzona i redukuje stany zapalne,
  • mocznik – ma silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu dostarcza skórze wilgoci. Z powodzeniem zmiękcza szorstką skórę i ogranicza jej nadmierne rogowacenie. Do tego łagodzi uczucie swędzenia i przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów,
  • pantenol – posiada zdolność do wiązania wody i dogłębnie nawilża skórę. Ponadto stymuluje procesy odnowy skóry, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie,
  • alantoina – to pochodna mocznika. Silnie nawilża i koi skórę, łagodząc jej świąd, pieczenie i zaczerwienienia,
  • skwalan roślinny – uszczelnia barierę naskórkową, zapobiegając wysuszeniu skóry i podrażnieniom. 

Skuteczne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry Atopicin – jak działają?

Zatem, przechodzimy do głównej kwestii: jakie kosmetyki na atopowe zapalenie skóry warto stosować na co dzień? Miłośnikom naturalnych rozwiązań z pewnością przypadnie do gustu linia dermokosmetyków Atopicin, opracowana specjalnie z myślą o potrzebach osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Dużym atutem tych produktów jest to, że bazują na starannie wyselekcjonowanych składnikach pochodzenia naturalnego, dobrze tolerowanych przez nadwrażliwą i atopową skórę. Są to głównie roślinne oleje (np. konopny, z awokado) i masła (shea, cupuacu), a także składniki takie, jak mocznik, skwalan roślinny czy pantenol.

Dermokosmetyki Atopicin odbudowują barierę hydrolipidową naskórka. Otulają skórę kojącą warstwą, która przywraca komfort i chroni przed wysuszeniem oraz podrażnieniami. W efekcie skóra nie swędzi, jest nawilżona i sprawniej się regeneruje.

W ofercie marki Atopicin znajdziemy:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Kup wszystkie w sklepie Verdelove: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/

Co wyróżnia kosmetyki na atopowe zapalenie skóry Atopicin?

  • Kosmetyki Atopicin powstały we współpracy z dermatologami, dzięki czemu działają efektywnie i bezpiecznie.
  • Są przyjazne dla skóry wrażliwej, przesuszonej, ze skłonnością do atopii, alergii i podrażnień.
  • Mają składy oparte na naturalnych składnikach aktywnych.
  • Intensywnie nawilżają i natłuszczają skórę, redukując objawy AZS.
  • Zapewniają kompleksową pielęgnację skóry każdego dnia.
  • Są skuteczne zarówno przy aktywnych objawach, jak i zmniejszają ryzyko nawrotów.

Podsumowanie

Nawilżające kosmetyki odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Szukając odpowiednich produktów dla siebie, należy zwrócić baczną uwagę na składy – czy są delikatne, hipoalergiczne i nie zawierają składników uczulających. Istotne jest również, aby emoliencyjne kremy i balsamy były aplikowane systematycznie, co pozwoli utrzymać nawilżenie skóry i poprawi jej kondycję oraz komfort.

Materiał partnera


POGODA
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama