Anatol (Karl Heinz Herzfeld 1931-2019) urodził się w Prusach Wschodnich. Artysta jest jednym z najwybitniejszych niemieckich rzeźbiarzy i happenerów, wspaniałym rysownikiem, malarzem, twórcą instalacji i obiektów artystycznych. Został odznaczony Nagrodą im. Lovisa Corintha przyznawaną artystom, którzy życiem i twórczością związali się z krajobrazem kulturowym Prus Wschodnich.
Ekspozycja jest prezentacją 70. dzieł z kolekcji, którą zgromadził przez lata Oskar Gottlieb Blarr – przyjaciel artysty, muzyk i kompozytor, a który cenny zbiór aż 137. dzieł przekazał Muzeum Warmii i Mazur. Dziełom Anatola towarzyszy pokaz fotografii jego prac – kompozycji rzeźbiarskich i instalacji – umieszczonych w przestrzeni wyspy Hombroich oraz film „Sztuka to rewolucja” o niemieckiej awangardzie artystycznej. Całe przedsięwzięcie to też program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. Jego wiodącym motywem będzie poznanie XX-wiecznej awangardy, w kontekście twórczości i postaci Anatola. Wystawa potrwa do sierpnia 2020 roku.
Kuratorką wystawy jest Grażyna Prusińska, niedawno otrzymała za swą pracę nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dopełnieniem wernisażu w sobotę (28.09) był koncert organowy Oskara Gottlieba Blarra – muzyka i kompozytora – w kościele ewangelicko-augsburskim na Starym Mieście. Dodajmy, że kantata Jego autorstwa ubarwiła otwarcie w Muzeum Warmii i Mazur tej niezwykłej wystawy.
Napisz komentarz
Komentarze