W tym roku mija ćwierć wieku, odkąd Olsztyn oraz niemiecki Offenburg zawarły umowę o partnerstwie. Jednak współpraca między oboma miastami jest znacznie dłuższa i sięga czasów stanu wojennego.
Obchody wyjątkowej współpracy, która rozpoczęła się od zorganizowanego przez nieżyjącego już filantropa Georga Dietricha "Mostu Bożonarodzeniowego", zostały zainicjowane na początku czerwca. Wówczas gościliśmy w Olsztynie delegację Offenburga.
Teraz nadszedł czas na rewizytę. Olsztyńska delegacja złożona przede wszystkim z przedstawicieli samorządu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo przez trzy dni gościła w niemieckim, partnerskim mieście.
To była doskonała okazja, by wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w tym czasie w Offenburgu i zwiedzenia miasta. Głównym punktem była jednak ceremonia 25-lecia partnerstwa, zakończona wpisem do złotej księgi miasta.
- Tego typu partnerstwa to coś więcej niż formalne porozumienia, to realne korzyści dla mieszkańców - mówi prezydent Robert Szewczyk. - Korzystamy na wymianie kulturalnej, współpracy w zakresie edukacji czy rozwoju gospodarczego. Miałem przyjemność uczestniczyć w obchodach, przy okazji których z lokalnymi władzami dyskutowaliśmy o przyszłości.
Oficjalnie umowa partnerska została podpisana w 1999 roku. Olsztyn z Offenburgiem połączyło wiele projektów, między innymi współpraca między Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Hochschule Offenburg, współpraca szkół ponadpodstawowych oraz liczne na przestrzeni lat projekty kulturalne, edukacyjne i sportowe.
Napisz komentarz
Komentarze