Uwaga! Webinar poświęcony szczepieniu ze specjalistą z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie we wtorek (24 września) o 17:00. [link do spotkania]
To niezwykle ważny program zdrowotny, wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. Jego celem jest zapobieganie rozwojowi chorób nowotworowych wywoływanych przez wirus HPV, w tym raka szyjki macicy i innych nowotworów złośliwych.
Szczepienia przeciwko HPV będą dobrowolne i bezpłatne. Aby ułatwić dystrybucję szczepionek i lepiej zorganizować cały proces szczepienia władze samorządowe nawiązały współpracę z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Olsztynie (WSSD), który zorganizuje zespoły wyjazdowe, w skład których będą wchodzić lekarze pediatrzy oraz pielęgniarki. Takie rozwiązanie umożliwi sprawną procedurę kwalifikacji i pozwoli na przeprowadzenie szczepień zgodnie ze standardami medycznymi.
- Za organizację i harmonogram szczepień odpowiadać będą dyrektorzy szkół - informuje zastępczyni prezydenta Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek. - W każdej z nich zostanie powołany koordynator, którego zadaniem będzie zebranie deklaracji rodziców, wyrażających zgodę na zaszczepienie ich dziecka. Poza tym będzie odpowiedzialny za ustalenie konkretnego terminu realizacji szczepienia w szkole.
Szczepionki będą podawane w dwóch dawkach. Podanie pierwszej jest planowane już w październiku tego roku, a drugiej - w czerwcu 2025 roku.
Wszystkie informacje dotyczące programu szczepień już trafiają do rodziców i opiekunów za pośrednictwem systemu komunikacji LIBRUS. Już we wtorek (24 września) o 17:00 odbędzie się zdalne spotkanie z lekarzem pediatrą - koordynatorem szczepiennych zespołów wyjazdowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. To okazja, by rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać wsparcie merytoryczne. [link do spotkania]
Wiele cennych informacji jest także w specjalnie przygotowanym przewodniku. [czytaj przewodnik]
HPV - wirus brodawczaka ludzkiego to powszechnie występujący wirus, przenoszony głównie drogą kontaktów płciowych, ale nie tylko. Jest źródłem wielu poważnych chorób nowotworowych,w tym raka szyjki macicy, nowotworów głowy i szyi. Pod względem zachorowalności i umieralności rak szyjki macicy jest na ósmym miejscu wśród nowotworów występujących u kobiet w Polsce. Jednak infekcja HPV dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a jej najgroźniejsze skutki mogą pojawić się po latach od zakażenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Szczepionka jest skuteczną metodą ochrony przed tym wirusem.
Napisz komentarz
Komentarze