Maturalni to autorski projekt pracowników Biura Informatycznej Obsługi Studiów UWM, przygotowany z myślą o zdających egzamin dojrzałości w 2020 r. System ma dwie ważne funkcje –pierwsza umożliwia maturzyście wygenerowanie gotowej deklaracji maturalnej, z zaznaczonymi do zdawania przedmiotami obowiązkowymi i dodatkowymi. System również sprawdza zgodność wprowadzonych danych z obowiązującymi przepisami. W efekcie maturzysta otrzymuje gotowy dokument, który składa w swej szkole.
Ale to nie wszystko. Maturalni również pomogą niezdecydowanym i niepewnym swych możliwości. Po wybraniu przedmiotów do zdawania na egzaminie dojrzałości oraz podaniu przez kandydata prawdopodobnych ocen, system analizuje te dane i porównuje z danymi studentów i absolwentów UWM. W wyniku symulacji Maturalni zaproponują 8 najodpowiedniejszych do studiowania kierunków oraz określą prawdopodobieństwo ich ukończenia.
Przyszły student może także zweryfikować swoje dane już po zdaniu egzaminów, podając faktycznie uzyskane oceny. Aby podać wyniki, program Maturalni analizuje i korzysta z ponad 40 tys. wpisów w bazie danych.
– Pomysł na taki system rekomendacji narodził się w 2017 r., kiedy UWM jako jedna z 10 polskich uczelni przystąpił do programu analizującego dane dotyczące edukacji w Polsce. Wtedy przeanalizowaliśmy dane naszych studentów i absolwentów i odkryliśmy, że wielu studentów rezygnuje ze studiów po pierwszym roku pomimo zdania sesji. Szukaliśmy powodu takich decyzji i jak temu zaradzić. Postanowiliśmy utworzyć system pomagający młodym ludziom w wyborze, co mogą studiować a przede wszystkim, jakie mają szanse na pomyślne ukończenie wybranego kierunku. – mówi Monika Górecka, kierowniczka Biura Informatycznej Obsługi Studiów UWM.
System ma swą premierę we wrześniu i nie jest to data przypadkowa.- To czas, kiedy przyszli maturzyści muszą złożyć deklaracje wstępne wybranych do egzaminu przedmiotów. Mogą zrobić to za pomocą naszego systemu. Złożenie deklaracji polega w zasadzie na wyklikaniu wybranych z listy przedmiotów oraz podaniu danych osobowych – dodaje Monika Górecka
Napisz komentarz
Komentarze