Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:02
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Decyzje rządu uderzają w finanse Olsztyna

Prawie 38 milionów złotych - co najmniej tyle straci Olsztyn na zmianach, które wynikają z polityki finansowej i oświatowej rządu. Z czego to wynika i czego nie doczekają się w związku z tym mieszkańcy miasta?
Decyzje rządu uderzają w finanse Olsztyna
Konferencja prasowa w sprawie finansów miasta

Autor: UM Olsztyn

 

Budowa ulicy Plażowej, przygotowanie dokumentacji północnej obwodnicy Olsztyna, budowa żłobka przy ulicy Antonowicza, druga linia tramwajowa, konkursy architektoniczne - na budowę Centrum Kultury czy zadaszenie amfiteatru - to tylko część z wielu inwestycji, które mają poprawić jakość życia mieszkańców, a które teraz stoją pod znakiem zapytania. To efekt decyzji rządu, które sprawiły, że zwrot podatku PIT zmniejszy się o 14 proc.

Dla Olsztyna oznacza to, że do kasy miasta wpłynie aż o 38 mln złotych mniej. Z tych pieniędzy mogły być realizowane choćby - jak dotychczas - zajęcia pływania. Ale to także szereg inwestycji, których realizacja nie jest pewna, jeśli rząd nie zmieni podejścia do samorządu.

- Zostałem zmuszony podjąć decyzję o zawieszeniu niektórych działań - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - W szczególności dotyczy to projektów, które były w zamierzeniach i miały przejść do fazy projektowej. Będziemy robili wszystko, żeby nie dopuścić do tego, by nie zostały zrealizowane. Zwłaszcza dotyczy to tych działań, na które mamy zapewnione środki unijne. Mamy pełną świadomość, że rzeczy których nie zrobimy teraz, możemy już nie zrobić nigdy. Dotyczy to chociażby budowy II nitki tramwajowej czy też modernizacji hali Urania.

Zdaniem Mirosława Gornowicza, przewodniczącego komisji budżetu i finansów rady miasta, wyzwaniem może się okazać przygotowanie planu finansowego Olsztyna na kolejne lata.- Praca nad budżetem nigdy nie była łatwa - przyznaje przewodniczący Gornowicz. - Tym razem będzie to zadanie wyjątkowo skomplikowane. Mamy określone reguły narzucone przez przepisy, ale w sytuacji, w jakiej znalazły się samorządy będzie je bardzo trudno wypełnić.

Mniejsze wpływy z podatków i konieczność finansowania obiecanych dla nauczycieli podwyżek oraz brak refundacji tych wydatków z centralnego budżetu - to ogromny problem nie tylko dla Olsztyna. Wśród skierowanych do rządu postulatów miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich są m.in. zrekompensowanie samorządom ubytków we wpływach z PIT-u oraz zwiększenie wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia, by zmniejszyć obciążenia społeczności lokalnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Olsztyniak od urodzenia. 13.09.2019 22:52
To jest sposób na skłócenie ludzi. Pieniądze które miały iść na inwestycje i inne projekty pójdą na podwyżki dla nauczycieli, lekarzy lub inne instytucje przekazane przez "dobrą zmianę" samorządom. I znowu tak zwana ściana wschodnia ma w plecy, a warszawka będzie tylko przyjeżdżać - "palić skórę na słonku", śmiecić i wykupować ziemię za bezcen na "prywatne rancza". Pamiętam czasy Gomółki, Ochaba, Gierka i obecny "wódz za nic nie odpowiedzialny" robi tak samo. Jarek czas przekazać władzę młodym!!!!!!!.

OLO 06.09.2019 23:42
Bardzo cieszy wiadomość, że w kieszeni podatników pozostanie aż tyle pieniędzy. Niech urzędnicy poszukają oszczędności w niepotrzebnych wydatkach na jakieś wydumane projekty z OBO jak jakieś tańce za trzysta tysięcy albo rozdmuchany cyfrowy olsztyn, który drenuje budżet jak robal (rzekome oszczędności a tak naprawdę kolejne etaty, kierownicy, pomieszczenia i biurka). Szkoda, że Życie Olsztyna wzorem gazetki olsztyńskiej nie potrafi doszukać się faktów niewygodnych Grzymowiczowi tylko posłusznie przyklaskuje każdym jego wypowiedziom.

georg 09.09.2019 11:34
Olo pogadaj z Salomonem, on ci powie co i jak....

POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklamaprosto i po polsku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama