Piętnaście lat temu, czyli 26 grudnia 2004 r, gdy ludzie na świecie świętowali Boże Narodzenie pod Oceanem Indyjskim zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie ziemi wywołało tsunami. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane licznie o tej porze roku przez zagranicznych turystów. Największe zniszczenia tsunami spowodowało na wybrzeżu Indonezji, Sri Lanki i Indii, w archipelagach Andamanów i Nikobarów oraz Tajlandii (m.in. na wyspie Phuket). Zginęło lub zaginęło, co najmniej 294 tys. ludzi. Kilka milionów straciło dach nad głową.
Jonosfera to zjonizowana warstwa atmosfery występująca od wysokości 60 km do 1000 km nad powierzchnią Ziemi. W jonosferze występują wolne elektrony, które wywołują załamywanie, odbijanie, pochłanianie i polaryzację fal radiowych. Zaburzenia w jonosferze wywołują również zakłócenia w łączności radiowej. Badaniem jonosfery zajmują się m.in. naukowcy z Instytutu Geodezji na Wydziale Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM. Od czerwca br. 6 osobowy zespół bada, jaki wpływ na jonosferę wywiera tsunami.
Jego kierownikiem jest dr hab. inż. Wojciech Jarmołowski. W zespole uczestniczy ponadto: dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. UWM, dziekan WGIPiB, dr hab. inż. Anna Krypiak-Gregorczyk oraz mgr Tomasz Sidorowicz, informatyk. Niebawem do zespołu dołączy jeszcze 2 studentów.
Kortowski zespół jest liderem konsorcjum naukowego, które otrzymało z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) grant na takie badania. W skład konsorcjum wchodzą ponadto naukowcy z Politechniki w Barcelonie oraz naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium i z Obserwatorium Narodowego w Atenach. Grant na wstępne badania wynosi 160 tys. euro, z tego na UWM przypada 45 tys. euro. Czas realizacji projektu wynosi zaledwie 16 miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze