- Olsztyński Zespół ds. Zwierząt powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych, które dostrzegły wiele problemów w zakresie swojej działalności i uważają, że bez zaangażowania i wsparcia urzędników (także finansowego) nie poradzą sobie z rozwiązaniem wszystkich problemów – mówi Bartosz Kamiński, Pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
W inauguracyjnym spotkaniu udział wzięła też Sylwia Rembiszewska-Piątek, zastępczyni prezydenta Olsztyna: – Sprawy zwierząt są ważne dla miasta – mówi Sylwia Rembiszewska-Piątek. - Prezydent był więc bardzo przychylny idei powołania Zespołu i wyraził zgodę na taką instytucjonalną współpracę.
Olsztyński Zespół ds. Zwierząt stworzyły osoby delegowane przez miejskie organizacje i instytucje realizujące zadania w zakresie opieki nad zwierzętami i działające na rzecz ochrony praw zwierząt:
1) Magdalena Orłowska - Fundacja „Per Mondo”,
2) Julita Zadworna -Stowarzyszenie Miasto Dobre Dla Zwierząt,
3) Wioleta Nebo - Fundacja „Nebo”,
4) Ewa Rumińska - Fundacja „Albatros”
5) Ewelina Pierzchała - OTOZ Animals Inspektorat w Olsztynie,
6) Grzegorz Gromadzki - Stowarzyszenie „Zwierzyniec Św. Franciszka:,
7) Wojciech Biedrzyński - Fundacja Działań Ekologicznych „Nexus”,
8) Jerzy Borowski - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Olsztynie,
9) lek. wet. Anna Biegańska - Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie,
10) Maja Jakubik - Regionalna Dyrekcja Środowiska w Olsztynie,
11) Maria Rudzka – Wydział Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna,
12) Marcin Szwed – Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie,
13) Aldona Zalewska – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna,
14) Jarosław Lipiński – Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie,
15) Anna Barańska – Dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie,
16) Bartosz Kamiński – Biuro Pełnomocnika Prezydenta Olsztyna ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Przewodniczącą Zespołu, którego kadencja została ustalona na dwa lata, jednogłośnie została wybrana Magdalena Orłowska z Fundacji „Per Mondo”. Jej zastępczynią będzie Anna Barańska, dyrektorka Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie.
- Bardzo dziękujemy, że mogliśmy już wystartować – powiedziała Magdalena Orłowska. - To taki naturalny początek naszej walki z problemami, które dotyczą zwierząt.
I dodała: - Opierając się na doświadczeniu wszystkich organizacji w Olsztynie, taką najpilniejszą potrzebą jest opracowanie standardów dotyczących znalezionych na ulicy zwierząt, czyli zgłoszeń od obywateli. Żeby było jasne, kto za co odpowiada. Jeżeli zaczniemy od uregulowania tych spraw, to stopniowo będziemy mogli porządkować wszystkie inne.
W czasie dyskusji zgłoszono jednak wiele innych tematów, jak np. porzucania zwierząt egzotycznych, brakujących podestów (tymczasowych) dla kaczek w fontannie przy willi Casablanca czy przypadki okrutnego traktowania zwierząt na terenie ogrodów działkowych. – Sezon zaczął się od strzelania do kotów – powiedział jeden ze społeczników. Brakuje też nowych wolontariuszy, szczególnie młodych.
- Już pierwsze spotkanie pokazało, jak wiele jest obszarów, którymi trzeba się zająć, a interdyscyplinarny skład zespołu pozwala na przepracowanie tych tematów – komentuje Bartosz Kamiński. - Dyskusja była aktywna i bardzo merytoryczna. Nie dość, że zostały zidentyfikowane najważniejsze obszary, którymi powinien zająć się Zespół, to od razu pojawiły się możliwe sposoby rozwiązania tych tematów.
Olsztyński Zespół ds. Zwierząt ma się zbierać co najmniej raz w kwartale, ale tematyka zgłaszanych spraw okazała się na tyle pilna, że kolejne spotkanie odbędzie się już 17 kwietnia.
Napisz komentarz
Komentarze