Prace związane z modernizacją instytucji oraz powstaniem nowych wystaw i pracowni rozpoczęły się pod koniec poprzedniego roku. To była doskonała okazja, by w wyjątkowy sposób uczcić obchody Roku Kopernika - 550. rocznicy urodzin wielkiego uczonego.
- Chyba nigdzie nie ma na tak małej przestrzeni zgromadzonej tak ogromnej wiedzy o Koperniku i jego pracy - mówiła podczas otwarcia dyrektorka Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Magdalena Pliska-Piotrowska. - Szereg eksponatów pozwala w przystępny sposób przedstawić pracę, jaką wykonywał, także w naszym mieście, Kopernik.
W kołach zębatych jest uwięziony Układ Słoneczny, lewitujące kulki zastępują planety, lasery naśladują promienie Słońca albo zastępują rozbiegane światło świecy. To wyjątkowa okazja, by powtórzyć eksperymenty prowadzone przez wybitnego uczonego albo przyjrzeć się zasadom ich realizacji. Specjalny, interaktywny stół zachęca młodszych i starszych do pogłębienia wiedzy.
- Chcieliśmy sięgnąć do astronomii Kopernika - wyjaśnia opiekun wystawy, Ernest Świerczyński z OPiOA. - Wszystko jednak dzięki wsparciu najnowszej technologii, podane w atrakcyjnej i przystępnej formie. Postaraliśmy się odtworzyć najważniejsze doświadczenia, jakie były udziałem wielkiego astronoma.
Modernizacja obserwatorium i planetarium to część realizowanego tam projektu "Śladami Mikołaja Kopernika". Łączna wartość prowadzonych prac to ok. 3,7 mln złotych, z czego ok. 2,2 mln złotych to dofinansowanie unijne.
Napisz komentarz
Komentarze