Projekt „Pink Lips” to mająca miejsce każdego roku akcja, mająca na celu szerzenie wiedzy o raku szyjki macicy oraz wyrażenie solidarności z kobietami, które są dotknięte przez ten problem w Polsce oraz na całym świecie.
- Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W całej Europie stwierdza się około 60 tysięcy zachorowań rocznie, a blisko 30 tysięcy kobiet umiera. I dlatego chcemy dołączamy się do akcji, która - mamy nadzieję - podniesie świadomość kobiet o zachęci do badań profilaktycznych. - mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Gzrymowicz.
Na raka szyjki macicy najczęściej chorują kobiety w wieku 45-65 lat, jednak wzrost zachorowań obserwuje się już od 25 roku życia.
- Projekt jest organizowany przez IFMSA-Poland Oddział Olsztyn. Stanowi ona największe tego typu zrzeszenie studenckie i zajmuje się między innymi organizacją projektów edukacyjnych, szerzących świadomość na temat schorzeń i innych obszarów medycyny oraz działalnością na rzecz społeczeństwa - mówi Martyna Jodel, Koordynatorka Lokalnego Projektu „Pink Lips”
Regularne wizyty u ginekologa, podczas których wykonywane jest badanie cytologiczne, pozwalają na wczesną diagnostykę nowotworu, a niekiedy mogą nawet uratować życie. Czynniki ryzyka oraz objawy raka szyjki macicy można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze