Instytucja realizuje projekt "Śladami Mikołaja Kopernika". Jednym z jego etapów było kupno i montaż nowoczesnego sprzętu projekcyjnego.
- Właśnie zainstalowany system zastąpił urządzenia służące olsztynianom i gościom od 2012 roku - przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. - Aby móc oferować nadal propozycje na najwyższym poziomie, musimy dotrzymywać kroku postępowi technologicznemu. Zainstalowany właśnie system jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w planetariach na świecie.
Pierwsze pokazy zachwyciły olsztyńską publiczność. Widzowie, porównując prezentacje realizowane z wykorzystaniem poprzedniego sprzętu oraz właśnie oddanego do użytku, podkreślają, że zmiana jakościowa jest diametralna. Także władze Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego są zadowolone ze zrealizowanego zadania.
- To jakby przesiąść się z wysłużonego opla do ferrari - obrazowo porównuje dyrektorka OPiOA, Magdalena Pilska-Piotrowska. - Cały czas uczymy się nowego systemu. Mieliśmy do wyboru łatwiejszy w obsłudze, ale dający mniejsze możliwości albo bardziej skomplikowany, lecz jednocześnie oferujący szerszy wachlarz rozwiązań. Cieszę się, że podeszliśmy do sprawy ambitnie i postawiliśmy na drugie rozwiązanie.
Nowe urządzenia, przede wszystkim oprogramowanie, daje możliwość m.in. lądowania na powierzchni ciał niebieskich. Ich wartość to ok. dwóch mln złotych.
Jednocześnie trwają prace związane z modernizacją Obserwatorium Astronomicznego oraz przygotowania nowych wystaw. Wieża ciśnień będzie oddana ponownie do użytku 5 stycznia.
[strona Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego]
Napisz komentarz
Komentarze