Do mieszkanki Olsztyna zadzwoniła pewna kobieta, podająca się za jej córkę, z prośbą o przekazanie jej pieniędzy, po czym się rozłączyła. Za chwilę do pokrzywdzonej zadzwoniła inna kobieta, która twierdziła, że jest policjantką i przekazała jej informację, że chwilę wcześniej rozmawiała z oszustką. Fałszywa policjantka twierdziła, że oszczędności seniorki są zagrożone i musi je przekazać funkcjonariuszom. Pokrzywdzona będą przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji, spakowała pieniądze, które zgodnie z przekazanymi instrukcjami wyrzuciła przez balkon. Okazało się, że w ten sposób straciła 30 tysięcy złotych.
Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji. W przypadku otrzymania telefonu z informacją o konieczności przekazania pieniędzy obcej osobie należy to dokładnie zweryfikować. Zawsze możemy przerwać rozmowę i skontaktować się członkiem swojej rodziny. W przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustami należy natychmiast powiadomić o tym policjantów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub osobiście w najbliższej jednostce Policji. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Zwracamy się z apelem do rodzin seniorów, aby porozmawiali z bliskimi o zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać - przekazaniu podstawowych informacji o metodach oszustów oraz jak się przed nimi bronić. Przypomnijmy seniorom, że za każdym razem przestępcy będą starać się wzbudzić swoje zaufanie i wykorzystać ich życzliwość. Idealną porą na przypomnienie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa są spotkania rodzinne, różnego rodzaju święta jak również przypadkowe spotkania na ulicy. Czasami krótka rozmowa z bliskimi, może uchronić ich przed utratą pieniędzy zbieranych niekiedy latami.
Napisz komentarz
Komentarze