31 października 1353 roku to najważniejsza data w dziejach naszego miasta. Właśnie tego dnia kapituła warmińska wystawiła we Fromborku przywilej lokacyjny. Od wiekopomnego wydarzenia minęło 670 lat.
Zasadźcą miasta i jego przyszłym sołtysem został Jan z Łajs, który w późniejszym czasie za zasługi dla osadnictwa otrzymał szlachectwo i stał się ważną osobistością Warmii. Miastu nadano miano Allenstein, od pruskiej nazwy Łyny - Alna (co znaczy "łania"). Niemieckie słowo "stein" w tym znaczeniu tłumaczone jest natomiast jako "zamek". Obecna nazwa to spolszczenie pierwotnej, używanej przez tutejszą ludność od wieków.
Cały tydzień związany jest z urodzinami Olsztyna. Taką inauguracją był wielki finał turnieju "Co Ty wiesz o Olsztynie?" Trzecią edycję zabawy wygrał Andrzej Bobrowicz. To on najlepiej odpowiadał na trudne pytania związane z dziejami stolicy Warmii i Mazur.
W Zajezdni Trolejbusowa przy ul. Knosały do 12 listopada można oglądać wystawę "Miasto umiera i rodzi się". Są tam prezentowane dwa oblicza Olsztyna: zniszczonego, z 1945 roku i obecnego, uchwycone w jednym kadrze. Nieco dłużej, bowiem do 14 listopada przed ratuszem na pl. Jana Pawła II będzie dostępna ekspozycja "Michał Kajka - znany i nieznany poeta z Mazur" o poecie ludowym, artyście, działaczu, bojowniku, który walczył o polskość Mazur.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia z urodzinami naszego miasta będzie prezentacja olsztyńskiej edycji planszowej gry Monopoly. Wydarzenie zostało zaplanowane na sobotę (4 listopada) w Galerii Warmińskiej.
O 14:00 odbędzie się oficjalna premiera. Zachęcamy, żeby przyjść i sprawdzić jakie pola znalazły się w grze. W programie prezentacja pól, ogromna plansza do wspólnej gry, zabawy i animacje dla całych rodzin oraz oczywiście przepyszny tort z okazji urodzin Olsztyna. Podczas wydarzenia będzie można wygrać egzemplarze olsztyńskiej wersji Monopoly.
Napisz komentarz
Komentarze