W auli kongresowej Centrum Konferencyjnego, na specjalnym podwyższeniu stanęło 9 urn. Z akademickimi honorami, w obecności pocztu sztandarowego, społeczność akademicka Collegium Medicum żegnała osoby, które przekazały swe ciała na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy. – Pamiętamy, że wiedza obecnych tu studentów medycyny o budowie ciała ludzkiego płynie z tego daru ludzi, których prochy znajdują się przed nami. Ci ludzie podarowali adeptom medycyny najdoskonalszy atlas anatomiczny. Mam nadzieję, że z wiedzy tej będziecie korzystać przez całe życie. Dla nas ci ludzie to niedoścignieni altruiści, którzy powierzyli studentom sekrety swoich ciał – stwierdził prof. Jerzy Gielecki, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii, organizator uroczystości.
Z tego grona, któremu uroczyście dziękowano tylko jedna osoba zastrzegła w testamencie anonimowość. Memoriał o. Bocheńskiego, upamiętniający donatorów, odbył się na UWM po raz pierwszy. W uroczystości wzięły udział władze uczelni, przedstawiciele Okręgowej Rady Lekarskiej, rodziny darczyńców, wykładowcy i studenci Collegium Medicum, dziekani pozostałych wydziałów. – W imieniu całej społeczności akademickiej składam rodzinom darczyńców serdeczne podziękowanie za to działanie dla dobra przyszłych pokoleń – mówił rektor prof. Ryszard Górecki.
Uroczystości akademickiego pożegnania towarzyszyło nabożeństwo ekumeniczne odprawione przez duchownych kościołów katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego, po którym urny z prochami zostały przewiezione do kolumbarium na olsztyńskim cmentarzu komunalnym.
Napisz komentarz
Komentarze