W zbiorach Biblioteki znajduje się wiele bezcennych ksiąg pochodzących sprzed kilkuset lat. Wystarczy wymienić
„Peregrinatio in Terram Sanctam” autorstwa Bernarda de Breidenbacha. To dzieło pochodzące z końca XV wieku, pierwszy drukowany opis podróży do Ziemi Świętej, a jednocześnie jedno z najwcześniej wydrukowanych książek zawierających opisy topograficzne, mapy i widoki miast. To także odręczne zapiski Mikołaja Kopernika odkryte na jego dawnych lekturach.
Okazało się, że w zbiorach biblioteki znajdują się materiały związane z muzyczną stroną historii Warmii. - Wśród wielu ksiąg odnalazłem zapisy nutowe z XVIII i XIX wieku, które były wykonywane przez kapele kościelne przed około 200 laty, a potem zostały zapomniane - mówi ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.
Dyrektor ks. Garwoliński postanowił przywrócić pamięć o tamtejszej muzyce. - Przez około 200 lat ta muzyka była uśpiona. Teraz ją ożywimy. Tego jeszcze nikt nie słyszał. Będzie okazja to zmienić. To nasze, warmińskie! Organizujemy cykl kilku koncertów z udziałem profesjonalnych instrumentalistów - podkreśla duchowny.
Pierwszy z zapowiadanych koncertów w cyklu „Musica Warmiensis” odbył się na dziedzińcu kolegiaty w Dobrym Mieście 9 czerwca. - Znaczna część rękopisów muzycznych przechowywanych w zbiorach naszej biblioteki pochodzi właśnie z Dobrego Miasta. Czyli jeszcze przed Feliksem Nowowiejskim coś się u nas w regionie muzycznie działo.
Część utworów została skomponowana przez znanych z imienia i nazwiska, a część przez anonimowych kompozytorów. Są to dzieła wokalno-instrumentalne o charakterze religijnym: litanie, ofertoria i inne.
Koncerty - na których wykonanych zostanie po 5 utworów o łącznej długości około 60 min - odbędą się w najbardziej reprezentatywnych kościołach historycznej Warmii - oprócz bazyliki kolegiackiej w Dobrym Mieście, bazylice konkatedralnej w Olsztynie (25 lipca) i bazylice archikatedralnej we Fromborku (25 sierpnia). Są to kościoły, przy których istniały kapele muzyczne już od XVI wieku.
Dla potrzeb projektu został stworzony zespół wokalno-instrumentalny „Cappella Warmiensis Restituta”, którego skład jest typowy dla przełomu okresu baroku i klasycyzmu. Zespół tworzą artyści występujący na co dzień w filharmoniach całej Polski.
Napisz komentarz
Komentarze