Jedyne w Polsce okruchy skał księżycowych przywiezione na Ziemię przez załogę misji Apollo 11, pierwszej w historii ludzkości załogowej wyprawy na Księżyc - to najcenniejsze z kosmicznych cząstek, jakie można oglądać w Olsztynie. Już od piątku (30 czerwca) w obserwatorium astronomicznym będzie można podziwiać następne fragmenty Srebrnego Globu.
- Meteoryt księżycowy El Hareicha 001 to spory fragment Księżyca, który spadł na Ziemię w zachodniej Afryce, przy granicy Mali z Mauretanią - mówi Agnieszka Zbanyszek z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Znaleziony w zeszłym roku, teraz trafił do olsztyńskiego Obserwatorium.
Pierwsza prezentacja odbędzie się w najbliższy piątek (30 czerwca), tuż przed pokazami nieba o 22:30 i 23:30. Potem, jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie okazja oglądać przez teleskopy poszarpaną powierzchnię Księżyca.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego najlepiej zarezerwować możliwość wejścia telefonicznie pod numerem: 89 650 04 40. Pokazy teleskopowe nocnego nieba odbywają się jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o tym czy odbędzie się pokaz podejmuje dyżurny astronom na pięć minut przed wyznaczoną godziną.
Również w piątek będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Planetoid. W Planetarium przy al. Piłsudskiego odbędzie się specjalna projekcja na żywo "Strzeżcie się końca czerwca", a w hallu instytucji wystawa meteorytów z Westy.
Projekcję zaplanowano na piątek o godz. 12:00 i 15:00 oraz w sobotę i niedzielę (1-2 lipca) o godz. 15:00.
Więcej informacji i możliwość zarezerwowania wejściówek - na stronie Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Napisz komentarz
Komentarze