Raport o stanie miasta jest dokumentem ukazującym sposób, w jaki zmienia się Olsztyn. Tegoroczna edycja raportu jest już czwartą, do przygotowania której zobowiązują samorząd odpowiednie przepisy.
Porównywanie tych raportów może być jednak problematyczne. Przede wszystkim ze względu na wydarzenia, jakie dotknęły Polskę, a tym samym także Olsztyn. To pandemia koronawirusa oraz wybuch wojny w Ukrainie.
- Na ocenę sytuacji samorządów, w tym samorządu olsztyńskiego trzeba patrzeć również przez pryzmat działań rządu, a one nie zawsze były mu przychylne - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Rzecz jasna, każda ze stron będzie miała w powyższej sprawie swoje argumenty. Nie zmienia to jednak ogólnej oceny, że problemy samorządu znajdują tylko niewielkie odzwierciedlenie w działaniach rządu, a podejmowane decyzje są często kontrowersyjne i niezrozumiałe.
Raport o stanie miasta jest podzielony na sześć głównych części. W poszczególnych rozdziałach zostały omówione zagadnienia kluczowe dla funkcjonowania Olsztyna, m.in. zadania realizowane przez prezydenta, sprawozdanie z realizacji strategii miasta czy budżetu obywatelskiego.
Po zapoznaniu się z raportem za 2022 rok oraz po zakończeniu debaty nad nim, olsztyńscy radni głosowali nad wotum zaufania dla prezydenta miasta. Spośród obecnych na sali 17 radnych było za, sześciu przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. W przypadku absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2022 rok 17 radnych było za, pięciu przeciw, natomiast dwie osoby wstrzymały się pod głosu.
Napisz komentarz
Komentarze