"Nie chcemy tzw. relokacji, co w efekcie oznacza likwidację, pomnika Xawerego Dunikowskiego. Dzieł sztuki, nawet jeżeli są trudnym dziedzictwem minionej epoki, nie powinniśmy niszczyć!" - piszą autorzy petycji.
I dalej dodają: "Chcemy, by wokół założenia pomnikowego powstał artystyczno-muzealny 'Projekt dla Pokoju'. Zdemilitaryzuje on pierwotne przesłanie pomnika oraz stworzy kulturotwórczą przestrzeń dla mieszkańców Olsztyna. Mieszkańcom i turystom opowiadał będzie trudną historię XX wieku na Warmii i Mazurach".
- To nie jest tylko sprawa lokalna - mówi prof. Robert Traba. - Walczymy przeciw dyktatowi polityki nad historią. Zachęcam do podpisania apelu.
Pomnik na pl. Dunikowskiego powstawał w latach 1949-53. Był wpisany do rejestru zabytków od 1993 roku, natomiast jego otoczenie od 2010 roku. Ochrona została zdjęta odgórnymi decyzjami w tym roku. Xawery Dunikowski w latach 1940-1945 był więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Profesjonalne badanie opinii społecznej przeprowadzone w poprzednim roku przez Urząd Miasta Olsztyna wskazuje, że większość ankietowanych - 46 proc. - chce pozostawienia pomnika w obecnym miejscu. Za przeniesieniem monumentu opowiedziało się 43 proc. pytanych.
Napisz komentarz
Komentarze