Bieżący rok jest niezwykle istotny dla partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Właśnie mija 15 lat od uchwalenia ustawy o PPP. W tym czasie podpisanych zostało 176 umów o łącznej wartości niemal 9 mld złotych.
Jednym z zadań realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego jest powstająca w Olsztynie Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów. Dzięki inwestycji zostanie domknięty system gospodarowania odpadami komunalnymi, pozwoli również na znaczące zredukowanie wykorzystania węgla do produkcji ciepła, z którego korzystają mieszkańcy stolicy województwa.
Olsztyńska realizacja wielokrotnie była stawiana za wzór. Teraz potwierdziło to eksperckie grono, które doceniło wieloletnie starania władz miasta o budowę instalacji. Podczas Konferencji i Gali Forum Liderów PPP Olsztyn dostał nagrodę Europejskiego Lidera PPP za modelowy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego, a prezydent Piotr Grzymowicz nagrodę PPP Excellence.
- To duże wyróżnienie i satysfakcja z dobrych ocen, z jakimi spotykał się nasz pomysł na budowę tej niezbędnej miastu instalacji - mówi prezydent Olsztyna. - Nagrody są jednocześnie potwierdzeniem, że projekt jest uznawany za wzorcowy w zakresie przyjętych rozwiązań.
Podczas Forum, które odbyło się w Warszawie prezydent Olsztyna był jednym z ekspertów w panelu poświęconym inwestycjom atrakcyjnym dla prywatnego inwestora. Uczestnicy dyskutowali m.in. o tym, jakie warunki musi spełnić projekt, żeby przyciągnął inwestorów.
Celem konferencji od 2016 roku jest popularyzowanie wiedzy z zakresu zamówień publicznych w formule PPP zarówno w środowisku sektora publicznego jak i prywatnego. Istotne jest jednocześnie pokazywanie korzyści płynących z modelu partnerstwa publiczno-prywatnego przy realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych.
Napisz komentarz
Komentarze