Wystawa "Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata" została przygotowana przez Archiwum Państwowe. Olsztyn jest jednym z ponad 20 miast, w których będzie prezentowana.
- Składają się na nią niezwykłe materiały archiwalne dotyczące Mikołaja Kopernika przechowywane w naszych jednostkach w Polsce - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie, prof. Norbert Kasparek - Życie i osiągnięcia Kopernika ilustruje blisko 100 dokumentów. To m.in. dawne księgi, listy, ryciny czy fotografie.
Wystawę uzupełnia 180-stonicowy katalog. Wydawnictwo szczegółowo zajmuje się m.in. śladami Kopernika w Archiwach Państwowych, ale także opisuje m.in. pomniki czy pamiątki pozostałe po wielkim uczonym, a także jego obecność w kulturze i sztuce.
- Jesteśmy dumni z Mikołaja Kopernika - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - W naszym mieście nie brakuje pamiątek związanych z tą nietuzinkową postacią, na czele z tablicą astronomiczną i dokumentami kreślonymi ręką samego uczonego. Ale przecież upamiętnienie Kopernika to tez nazwy szkół, ulicy, pomniki czy malowidła. Niezwykłym monumentem jest przecież nasze planetarium, które już wkrótce przejdzie daleko idącą modernizację.
Plenerową wystawę "Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych" będzie można oglądać na placu przed olsztyńskim ratuszem do 11 maja.
Napisz komentarz
Komentarze