Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca będziemy mogli obserwować już jutro. W tym niezwykłym spektaklu, który przyczynił się w dziejach do rozwoju nauki, biorą udział Słońce, Księżyc oraz Ziemia.
- Tylko Słońce jest jasne i świeci własnym światłem - przypomina Bogusław Kulesza z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Słońce jest 400 razy większe od Księżyca, ale jednocześnie znajduje się 400 razy dalej, niż Księżyc. Zatem na ziemskim niebie mają praktycznie te same rozmiary.
Gdy Słońce, Księżyc i Ziemia - w tej kolejności - ustawią się w linii, wówczas tarcza Księżyca zasłania dysk Słońca. Na części obszaru można wówczas obserwować całkowite zaćmienie. Tam, gdzie dociera półcień, widoczne jest częściowe zaćmienie Słońca.
I właśnie to zjawisko - jeśli tylko aura będzie sprzyjać - będzie można zaobserwować jutro w Olsztynie. Specjalne spotkanie organizuje w swoim ogrodzie przy ul. Żołnierskiej 13 Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
* 11:00 - rozpoczęcie wydarzenia
* 11:12 - początek częściowego zaćmienia Słońca
* 12:20 - faza maksymalna częściowego zaćmienia Słońca
* 13:31 - koniec częściowego zaćmienia Słońca
* 13:40 - zakończenie wydarzenia
W trakcie wydarzenia odbędą się pokazy teleskopowe częściowego zaćmienia Słońca:
- w ogrodzie wokół Obserwatorium Astronomicznego metodą projekcyjną;
- na tarasie widokowym Obserwatorium Astronomicznego metodą bezpośrednią (wstęp płatny: 5zł/osoba na max 15 minut). Maksymalnie w jednym momencie na tarasie może przebywać 25 osób.
- stream on-line na fanpage'u OPiOA.
Jeśli warunki nie będą sprzyjające, wydarzenie może zostać odwołane.
W ciągu roku może dojść do co najmniej dwóch, a maksymalnie pięciu zaćmień Słońca.
Napisz komentarz
Komentarze