Tradycyjne książki akademickie
Niewątpliwie nauka kojarzy nam się z siedzeniem nad podręcznikami. I prawidłowo! Na studiach nic się w tej kwestii nie zmienia -książki do egzaminów to cały czas główne źródło wiedzy dla studentów. Zazwyczaj na początku roku wykładowca podaje wykaz książek, które warto przeczytać. Oczywiście czy to zrobimy, czy nie to nasz wybór, jednak na pewno poszerzy to nasze horyzonty. Warto doczytywać interesujące nas tematy samodzielnie, bo wykłady to tylko podstawa. Jeśli chcemy wiedzieć na dany temat naprawdę dużo musimy się w to bardziej zaangażować. A zamiast samodzielnie szukać treści, tutaj dostajemy gotowe i sprawdzone propozycje. Dużo osób przyznaje również, że z tradycyjnych książek akademickich lepiej im się uczy niż z ekranów komputerów czy smartfonów. Coś w tym jest!
Nieograniczone zasoby internetu
Nie bez powodu mówi się, że jeżeli czegoś nie ma w internecie to to nie istnieje. Jest to ogromna baza, która w każdej sekundzie jest uzupełniana o coś nowego. Możemy mieć pewność, że znajdziemy tam materiał powiązany z interesujący nas zagadnieniem. Znajdziemy tam szereg publikacji, artykułów, platform, a także forów dyskusyjnych, gdzie wymienimy się doświadczeniami z innymi. Również świetną opcją ze strony bibliotek stało się udostępnianie studentom książek akademickich w formie elektronicznej. Biblioteka zawarta w laptopie, brzmi dobrze! Jednak pamiętajmy, żeby korzystać ze sprawdzonych stron i potwierdzonych informacji. W internecie każdy może pisać co chce i nie zawsze jest to prawda.
Własne notatki!!
Studenci różnią się pod wieloma względami, jednak co do jednego są zgodni -własne notatki to podstawa funkcjonowania na uczelni! Tworzymy je podczas zajęć, a także podczas własnej pracy z książkami akademickimi, zapisując najważniejsze informacje. Z jednej strony musimy uważnie słuchać wykładowcę/ czytać ze zrozumieniem, a z drugiej wybrać to co dla nas najistotniejsze. W końcu nie da się zapisać wszystkiego. Każdy z nas ma inną formę tworzenia treści -tekst ciągły, tabelki, punkty, mapy myśli itp. Możemy użyć kolorów, naklejek, podkreśleń -bardzo to uatrakcyjni wygląd, przez co ułatwi nam zapamiętywanie. A przecież o to właśnie chodzi! Pamiętajmy, że warto chodzić na wykłady, nawet jeżeli nie są obowiązkowe. To co powie wykładowca jest święte i często pojawia się na zaliczeniach. Notatki są na wagę złota szczególnie podczas powtórek przed egzaminem.