Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:30

Czym zwalczać samosiewy zbóż w rzepaku?

W uprawie rzepaku ozimego powszechnie występują chwasty jednoliścienne — samosiewy zbóż. Wynika to jednoznacznie z następstwa roślin w płodozmianie, ponieważ jego uprawa przypada zawsze po zbożach. Standardowe zabiegi na chwasty dwuliścienne jedynie mogą ograniczać występowanie samosiewów zbóż, dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie celowego zabiegu przy pomocy graminincydu.
  • 25.09.2024 06:52
  • Autor: Grupa tipmedia
Czym zwalczać samosiewy zbóż w rzepaku?

Dlaczego zwalczanie samosiewów zbóż jest ważne?

Podobnie jak inne chwasty, konkurują one z rośliną uprawną o zasoby środowiska. Ponadto zagęszczają nadmiernie łan, a tym samym stwarzają korzystniejsze warunki do rozwoju chorób grzybowych. Dodatkowo rzepak rosnący w "towarzystwie" samosiewów ma tendencję do nadmiernego wydłużania pędu jesienią, co może obniżyć jego zimotrwałość. Dlatego też należy przeprowadzić ich zwalczanie w okresie jesiennym. Pozostawianie samosiewów zbóż jarych do wymarznięcia w okresie zimowym jest błędem agrotechnicznym, ponieważ jest tylko pozorną oszczędnością nakładów.

Produkty na samosiewy zbóż

Zwalczanie samosiewów zbóż w uprawie rzepaku ozimego w okresie jesiennym jest stosunkowo łatwe, ponieważ dostępna jest duża liczba środków ochronny roślin. W ofercie firmy Osadkowski znaleźć można produkty "reprezentujące" praktycznie wszystkie dostępne substancje czynne do ich eliminacji.

Produkt

Substancja aktywna

Dawka

Fazy stosowania

Agil S 100 ECpropachizafop0,5-0,7 l/haod BBCH 12
Targa Max 10 ECchizalofop-P etylu0,5 - 0,6 l/haod BBCH 10
Grastop 150 ECfluazyfop-P butylu0,75 l/haBBCH 12-14
Labrador Extra 50 ECchizalofop-P etylu0,75 l/haod BBCH 12
Focus Ultra 100 ECcykloksydym1,0 l/haod BBCH 12
Fusilade Forte 150 ECfluazyfop-P butylu0,63 l/haod BBCH 12

W przypadku konieczności wykonania zabiegów w niskiej fazie rozwojowej rzepaku np. BBCH 12, często niezbędne jest przeprowadzenie drugiej aplikacji eliminującej samosiewy zbóż. Dodatkowo bezorkowe systemy uprawy roli zwiększają ich kompensację.

Inne gatunki chwastów jednoliściennych

W uprawie rzepaku ozimego największa presja jest ze strony samosiewów zbóż. Dużo rzadziej występują inne gatunki jednoliścienne takie jak miotła zbożowa, czy życice. Na polach może występować także perz właściwy — zwłaszcza z brzegów pola od miedz. Wówczas niezbędne jest zwiększenie dawki graminicydu, do poziomu wskazanego w etykiecie do zwalczania perzu właściwego. Zaniechanie jego eliminacji w połączeniu z zabiegami uprawowymi spowoduje, że szybko rozprzestrzeni się na całym polu.

Materiał partnera