Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 14:21

Odwołanie od decyzji ZUS - kiedy można złożyć?

Odwołanie od decyzji ZUS to prawo wielu osób, które nie zgadzają się z decyzją tego urzędu. W efekcie sprawa zostaje rozpoznana przez sąd i zakończone poprzez wydanie wyroku. Pamiętajmy jednak o tym, że odwołanie należy sporządzić zgodnie z przepisami, wskazanymi w Kodeksie postępowania cywilnego. Jak zatem skorzystać z takiego rozwiązania i ile mamy czasu na złożenie odwołania? Co warto wiedzieć o odwołaniu od decyzji ZUS? O czym mówią przepisy prawne w tym zakresie?
  • 15.12.2023 14:23
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odwołanie od decyzji ZUS - kiedy można złożyć?

Odwołanie od decyzji ZUS

Kiedy należy złożyć odwołanie od decyzji ZUS? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - musimy to zrobić w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia przesyłki wraz z decyzją zakładu. Jeżeli jednak przekroczymy ten termin, musimy liczyć się z odrzuceniem odwołania, dlatego warto przestrzegać wymogów w tym zakresie. Decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musi zawierać pouczenie o możliwości skorzystania z odwołania wraz ze wskazaniem sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Zazwyczaj jest to sąd okręgowy, natomiast sądy rejonowe rejestrują odwołania w sprawach odszkodowań, zasiłków, czy też ustalenia stopnia niepełnosprawności. 

Gdzie złożyć wspomniane pismo? Odwołanie od decyzji ZUS składamy na piśmie za pośrednictwem ZUS-u, który wydał konkretną decyzję. To oznacza, że dokument adresujemy do sądu, ale składamy do oddziału ZUS-u osobiście lub przesyłką poleconą na adres placówki. Na szczęście odwołanie tego typu nie wymaga uiszczania opłaty sądowej, dlatego nie ponosimy dodatkowych kosztów. Co ciekawe, do wyboru mamy także odwołanie ustne do protokołu w sądzie lub ZUS-ie, jednak bardzo rzadko jest stosowana taka opcja. Cenne informacje na ten temat znajdziemy na portalu Poradnik Pracownika

O czym trzeba pamiętać?

Istotne jest to, że samo złożenie odwołania od decyzji ZUS może nie wystarczyć. W dokumencie musimy wskazać uchybienia ze strony ZUS-u podczas rozstrzygania sprawy, a treść zarzutów jest zależna od okoliczności sprawy. W razie stwierdzenia niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji konieczne jest wniesienie sprzeciwu do orzeczenia lekarza orzecznika ZUS do komisji lekarskiej. Gdy dojdzie do zaskarżenia orzeczenia lekarza bez zaskarżenia orzeczenia komisji, sąd w takim przypadku odrzuca odwołanie przeciwko ZUS. 

Nie zapominajmy o tym, aby odpowiednio uzasadnić wskazane zarzuty. Powinniśmy skupiać się na wyjaśnieniu przyczyn, które wskazują na nieprawidłową decyzję wydaną przez ZUS. Ponadto, odwołujący musi dodatkowo przedstawić dowody, potwierdzające jego twierdzenia. Zazwyczaj środkami dowodowymi są tutaj dokumenty medyczne, przesłuchanie odwołującego, czy też opinia lekarza danej specjalizacji. 

W jaki sposób może zakończyć się dana sprawa? Jak już wiemy, odwołanie od decyzji ZUS wnosimy do sądu za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie rozwiązanie ma na celu skorygować ewentualne błędy. Po otrzymaniu pisma ZUS może wskazać, że jest ono zasadne i wydać nową decyzję w ciągu 30 kolejnych dni. Jeżeli jednak nie dojdzie do korekty decyzji, odwołanie jest przekazywane do sądu wraz z aktami sprawy.

Nie zawsze zgadzamy się z konkretnymi decyzjami ZUS-u, dlatego możemy postawić na odwołanie się od decyzji placówki. Należy w tym celu złożyć pismo o chęci odwołania, kierowane do sądu za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić osobiście w placówce lub poprzez przesyłkę pocztową poleconą. Mamy na to jeden miesiąc od dnia otrzymania decyzji ZUS-u, a przekroczenie tego terminu sprawi, że nie dojdzie do rozpatrzenia naszego wniosku. 

Materiał zewnętrzny