Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 14:05

Wielka przyszłość małych magazynów

Do Polski wchodzi nowy typ usług magazynowych. To self storage, czyli niezbyt duże pomieszczenia do przechowywania rzeczy. Dla firm lub osób prywatnych. Obecnie w Polsce jest jedynie kilkanaście takich profesjonalnie przygotowanych miejsc. Natomiast na przykład w Wielkiej Brytanii ich liczba przekracza już 1000.
  • 21.01.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wielka przyszłość małych magazynów

Mimo ery elektroniki, miniaturyzacji i Internetu ludzie i firmy i tak cały czas gromadzą coraz więcej różnych mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy. Z czasem nie ma po prostu, gdzie ich zmieścić. Z drugiej strony jest coraz więcej osób, które przykładają ogromną wagę do porządku w swoim otoczeniu. Bez względu na to czy jest to mieszkanie, czy też  miejsce pracy.  Oprócz biur lub firm problem też szczególnie dotykać może również mieszkańców nowych bloków lub apartamentowców, gdzie komórki lokatorskie są bardzo małe. To między innymi też dla nich doskonałym rozwiązaniem jest self storage.

Za duże lub nie spełniają standardów

W dużych miastach jest zwykle sporo magazynów do wynajęcia. Ale najczęściej są to obiekty o powierzchniach powyżej 200 metrów kwadratowych lub pomieszczenie, które nie spełniają standardów profesjonalnych magazynów, czyli na przykład garaże albo piwnice. Self storage to zupełnie coś innego. To mniejsze magazyny skupione na jednym terenie z powierzchnią zawsze dopasowaną do indywidualnych potrzeb, elastyczną formą najmu (magazyn można wynająć na miesiąc lub na parę lat). To też bezpieczeństwo magazynowanych rzeczy, ponieważ miejsca te są ogrodzone i objęte ochroną i 24-godzinnym monitoringiem. Jest tam czysto i dzięki klimatyzacji panuje zwykle stała temperatura. Stąd tego typu magazyny to idealna przechowalnia mebli. Typowe self storage można zobaczyć w popularnych amerykańskich programach telewizyjnych z cyklu "Wojny magazynowe", emitowanych również przez polskie stacje.

W Polsce magazyny typu self storage powstają na razie tylko w bardzo dużych miastach. Choćby dlatego, że nie wszyscy wiedzą, iż taka usługi istnieją już w naszym kraju. A zajmuje się nią na przykład firma Stokado (www.stokado.pl), posiadająca swoje oddziały we Wrocławiu, Poznaniu oraz Bydgoszczy. Na pewno będzie się rozwijać, ponieważ coraz więcej osób  i firm dowiaduje się o możliwości skorzystania z self storage i jest zainteresowana taką usługą.

Magazyn

Od 80 złotych miesięcznie

Oczywiście obiekty firmowane przez Stokado spełniają wszystkie standardy profesjonalnych self storage, które wymienialiśmy wcześniej. Poza tym można już tam wynająć magazyn o wielkości 1 metra kwadratowego. Cena za te najmniejsze wynoszą około 80 złotych miesięcznie, ale stawki najmu uzależnione są oczywiście od wielkości i rodzaju powierzchni. Dostęp do takich magazynów jest również możliwy przez 24-godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, bo to jedna z ich idei powstania. W obiektach Stokado można też kupić materiały pomocne przy pakowaniu, składowaniu, czy też przenoszeniu rzeczy, czyli kartony, taśmy i inne akcesoria niezbędne do bezpiecznego magazynowania.

Na razie w polskich self storage firmy i instytucje stanowią od 40 do 50 procent najemców, pozostali klienci to osoby prywatne. W swoich magazynach przechowują na przykład archiwa, dokumenty, artykuły promocyjne, sprzęt, narzędzia lub nadwyżki towarów. Najemcami są też często sklepy internetowe zwłaszcza na początku swojej działalności. Z usług self storage korzystają również firmy profesjonalnie zajmujące się przeprowadzkami, czasowo przechowujące meble i wyposażenie należące do ich klientów.

Karawan i cygara

Choć historia self storage jest w Polsce jeszcze krótka, to już w magazynach można było znaleźć dość nietypowe rzeczy. Choćby część czyjeś winiarni, zabytkowy karawan dla firmy pogrzebowej, magazyn cygar, czy też dużą rzeźbę z jednego z budynków biurowych. W Niemczech jest już około 150 obiektów skupiających magazyny self storage, we Francji znajduje się ich przeszło 300, a w Anglii liczba ta przekroczyła 1000. Oczywiście na razie Polski pod tym względem nie należy jeszcze porównywać z innymi krajami Europy, gdzie pierwsze usługi tego typu pojawiły się jeszcze w ubiegłym wieku, ale i u nas rynkowi self storage trzeba chyba wróżyć dynamiczny rozwój.

--- Artykuł sponsorowany ---