Śmierć przedsiębiorcy a amortyzacja środków trwałych
Przepisy prawne dają możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego w przypadku śmierci przedsiębiorcy. Spore znaczenie ma także amortyzacja środków trwałych po śmierci przedsiębiorcy, która wzbudza spore zainteresowanie. Co ciekawe, regulacje prawne w tym zakresie nie pozwalają zaliczać niezamortyzowanych środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to także likwidacji działalności w związku z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego. Wtedy nie można uwzględniać w podatkowych kosztach niezamortyzowanych części środków trwałych.
Co warto wiedzieć o amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych po śmierci przedsiębiorcy? W tym przypadku zastosować trzeba wartości początkowe środków trwałych z ewidencji oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wysokość dotyczy zatem przyjętej wcześniej wartości przez zmarłą osobę. Jeśli przejmujemy po zmarłym mężu działalność, kontynuować trzeba stosowaną metodę amortyzacji. Jako małżonek zmarłego musimy uwzględniać odpisy amortyzacyjne, które wcześniej były dokonane w działalności gospodarczej.
Czym jest amortyzacja środków trwałych?
Nie każdy wie, czym dokładnie jest amortyzacja środków trwałych. Najłatwiej mówiąc, jest to stopniowe zużycie składników majątku przez odpisy amortyzacyjne. Są one dokonywane systematycznie, zgodnie z ustalonym okresem amortyzacji. Środkami trwałymi w tym wypadku są rzeczowe składniki majątku, których przewidywany czas użytkowania dłuższy jest niż rok. To środki zdatne do użytku i kompletne, wykorzystywane na potrzeby prowadzonej firmy lub oddane do używania na podstawie dzierżawy lub najmu maszyn, urządzeń, budowli, budynków, środków transportu itp. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl.
Sporą popularnością cieszy się amortyzacja środków trwałych metodą liniową. Na czym to polega? W tej sytuacji dokonywane są odpisy amortyzacyjne, ustalane od wartości początkowej składników majątku, z zastosowanie rocznej stawki wskazanej w wykazie stawek amortyzacyjnych. Okazuje się, że wartość rocznego odpisu to kwota stała przez cały czas amortyzacji. Niekiedy stosowane jest podwyższenie standardowej stawki amortyzacyjnej w związku z użytkowanymi środkami trwałymi. Ustawa o PIT wskazuje, że środki trwałe to takie, które przed nabyciem były wykorzystywane przez co najmniej sześć miesięcy. Definicja ta odnosi się do środków trwałych wskazanych w grupach 3-6, 8 oraz KŚT i środków transportu. Przedsiębiorca musi zatem udowodnić, że nabyta rzecz była używana. To pozwoli zastosować podwyższenie amortyzacji.
Jak widać, amortyzacja środków trwałych po śmierci przedsiębiorcy musi być zgodna ze wskazanymi przepisami prawnymi. Jeśli przedsiębiorca umrze, nie trzeba od razu kończyć działalności firmy. Zazwyczaj spadkobiercy przejmują prowadzenie firmy i dokonują amortyzacji tak samo, jak miało to miejsce wcześniej. Uwzględniać warto wcześniejsze odpisy amortyzacyjne i kontynuować trzeba konkretną metodę amortyzacji. Znajomość przepisów prawnych w tym wypadku jest na wagę złota. To daje nam pewność, że postępujemy zgodnie z zasadami.