Większa precyzja i przewidywalność
Zapytaliśmy ekspertów hmmsteel.pl, co sprawia, że gięcie blach dziś różni się od podobnego procesu na przykład 20 lat temu. W swojej odpowiedzi zwrócili uwagę na dwa czynniki. Przede wszystkim na zastosowanie technologii sterowania cyfrowego, a po drugie na lepsze zrozumienie zmian strukturalnych, do jakich dochodzi w czasie gięcia blach. I jedno, i drugie prowadzi do tego, że dziś już na etapie projektowania można perfekcyjnie przewidzieć właściwości mechaniczne i techniczne giętej blachy, bo po pierwsze rozumiemy, skąd się te zmiany biorą, a po drugie dysponujemy maszynami do gięcia blach, które pozwalają ten proces wykonać z niespotykaną wcześniej dokładnością.
Większe możliwości, więcej zastosowań
Wyginanie blachy w planowy sposób, kiedy zna się właściwości materiału, pozwala na tworzenie elementów o przewidywanej wytrzymałości. To ważne, ponieważ można ograniczyć margines błędu już nie jedynie przez testy, ale nawet już wstępnie dzięki odpowiedniemu projektowi.
To oznacza, że gięcie blach może nie tyle znalazło zupełnie nowe zastosowania, ile raczej może być wykorzystywane szerzej w ramach tych branż, gdzie już wcześniej uchodziło za konieczne. Można też dobierać stopy lepsze do konkretnych zastosowań i to wszystko z uwzględnieniem rachunku ekonomicznego poszczególnych rozwiązań.
Pozostaje kwestia narzędzi
Dziś nie jest wielkim wyzwaniem nawet modelowanie zachowania sieci krystalicznej pod wpływem gięcia blachy, natomiast znacznie trudniej jest całą tę operację przeprowadzić w sposób optymalny. Właśnie dlatego cały proces kontrolują czujniki giętarek i pras CNC, a same maszyny programuje się w taki sposób, aby dostosować ich pracę do konkretnego stopu i projektu.
Tak zaawansowane narzędzia nie są powszechne. Nie są też prawdopodobnie koniecznością we wszystkich zastosowaniach, ale wszędzie tam, gdzie trzeba przeprowadzić gięcie blachy z ponadprzeciętną dokładnością i tam, gdzie koniecznością jest przewidywanie efektów nie tylko w zakresie wizualnym, ale i technicznym, trzeba dysponować parkiem maszynowym, którego jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nawet nie dałoby się zbudować.