Wariografy, znalazły swoje istotne zastosowanie, w pracy wykonywanej przez organy ścigania, pełniąc tym samym rolę narzędzia kryminalistycznego. Innymi nazwami, stosowanymi zamiennie do określenia wariograf, jest poligraf, detektor kłamstwa lub wykrywacz kłamstwa. Obecnie wariografy, są także stosowane przez prywatne podmioty, przedsiębiorstwa czy firmy, w celach rekrutacyjnych lub tych, które mają za zadanie, zbadanie i sprawdzenie lojalności zatrudnionych pracowników.
Metoda analizy fizjologicznych reakcji człowieka.
Praca przy pomocy wariografu.
Detektor kłamstw, czyli inaczej wariograf, służy do analizy fizjologicznych reakcji organizmu człowieka, wywołanych przez określonego typu bodźce, pochodzące oraz mające swoje źródło na zewnątrz. Czym są fizjologiczne reakcje organizmu ludzkiego? Nie udało się nam niestety, odnaleźć dokładnej definicji tego pojęcia, jako pewnej całości. Wiadomo jednak na pewno, że fizjologia jest nauką, której przedmiotem dociekań są mechanizmy, rządzące przebiegiem czynności życiowych organizmów żywych, w tym również ludzi. Technika analizy reakcji fizjologicznych, jakie związane są z funkcjonowaniem emocjonalnym ludzkiego organizmu, pozwala na wyciągnięcie hipotezy, dotyczącej prawdomówności danego osobnika, badanego przy pomocy wariografu.
Bodźce oraz ich przyjęte przez naukę podziały.
Bodziec, definiuje się jako jakiekolwiek zdarzenie, które nasz układ nerwowy, zinterpretuje jako związane z określoną reakcją. Reakcja ta może być ruchowa, czyli widoczna dla osoby obserwatora lub emocjonalna, czyli odczuwalna jedynie dla nas samych.
Bodźce, oddziałujące na organizm ludzki, możemy podzielić na:
- bodźce psychologiczne, w tym behawioralne,
- bodźce fizjologiczne,
- oraz bodźce psychofizjologiczne zmysłów,
W ten sposób, przyjęta klasyfikacja, uznawana jest za aktualną i obowiązującą. Uznaje się, że bodźce są odzwierciedleniem lub też wykładnią tzw. emocji. Co należy rozumieć, przez bodźce psychologiczne i behawioralne? Psychologia, uznaje bodziec za ważną część układu SR, czyli stimulus-reaction (bodziec równa się reakcja). W ten sposób, bodziec, rozumiany jest przez behawioryzm. Fizjologia, nadaje bodźcom charakter prosty lub złożony, dzieląc je tym samym, na dwa główne typy, ze względu na to, jakimi cechami wyróżniają się dane bodźce.
Badanie emocji i stanów psychologicznych.
Jaki jest cel badania, przy pomocy wariografu, ludzkich emocji? Skoro są one jedynie, stanem znacznego poruszenia naszego umysłu? Emocje, pojawiają się w nas w pewnym sensie, w sposób niekontrolowany. Ich wyjątkowość polega na tym, że pojawiają się nagle, dotyczy ich skala poziomów intensywności, są połączone z pojawieniem się pobudzeniem somatycznego oraz mają przejściowy charakter (mijają). Gdy podłączeni jesteśmy do wariografu, jest on w stanie zarejestrować pobudzenie somatyczne, jakie być może wynikiem, pojawianie się w nas emocji o wysokim poziomie intensywności. Uznać by należało, że emocja jest reakcją, której człowiek nie może poddać zupełnej kontroli. Czulszy i bardziej wrażliwszy, na wychwytywanie, nawet najdrobniejszych zmian fizjologicznych, wariograf, może prawdopodonie wykryć nawet próby ukrycia przez osoby badane, towarzyszących im w reakcji, stanów emocjonalnych
Jak działa wariograf. Czynniki ułatwiające analizę danych.
Wariograf (inaczej zwany lie detector test), jako rodzaj urządzenia, oczywiście nie jest w stanie sam wyciągnąć wniosków. Stanowi on dla nas jedynie, źródło danych, których właściwe odczytanie i zinterpretowanie należy do analityków oraz osób zajmujących się tym np. w swojej pracy zawodowej. Żadna maszyna nie jest mądrzejsza od człowieka, ani też nie jest w stanie go zastąpić w 100%. Pomimo chęci, niektórych destruktywnie nastawionych wobec świata i ludzi, osób. No, ale to całkiem na marginesie. Zasada działania wariografu, polega na tym, że urządzenie to rejestruje zmiany psychofizyczne jakie zachodzą pod wpływem bodźców w organizmie badanej osoby. W trakcie badania, branymi pod uwagę czynnikami, jaki mogą mieć ważny wpływ na jego wynik, są:
- ciśnienie krwii osoby poddanej badaniu,
- oddech,
- puls,
- i przewodnictwo prądu elektrycznego przez skórę pacjenta.
Ostatnia z wytycznych, nie cieszy się zbyt dobrą opinią i sławą. Nie z resztą bez uzasadnienia. Jak państwo widzicie, te cztery czynniki, które mierzone są przez wariograf, mogą nam znacznie ułatwić, właściwe rozpoznanie ostatecznego wyniku badania.
Kilka słów na temat kłamstwa.
Wariograf, jako urządzenie mogące ułatwić nam rozpoznanie prawdy.
Ludzie nie od dziś poszukiwali i stale poszukują, doskonałego sposobu i metody, która by w sposób wiarygodny i obiektywny, mogła udowadniać prawdę. Jak państwo zapewne doskonale wiecie, kłamstwem nazywamy każdą wypowiedź, która zawiera w sobie informacje, niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym. Cechą osoby, która posługuje się kłamstwem, jest przekazywanie otoczeniu informacji, jakie niezgodne są z jego własnymi przekonaniami na temat rzeczywistości. Czyli, założyć możemy w tej sytuacji, że kłamca jest świadomy i zdaje sobie sprawę z tego, że kłamie. Istotną cechą, mogącą pomóc nam, odróżnić kłamstwo od prawdy, jest intencja osoby posługującej się kłamstwem. Intencją kłamcy, jest to, by przekazywane przez niego słowa, w formie wypowiedzi lub też konkretnych informacji, zostały przez ich odbiorcę, uznane (wzięte) i rozpoznane jako prawda. W tym właśnie momencie, dochodzi do romansu kłamstwa z oszustwem oraz fałszem.