Olsztyn – Barometr zawodów, bezrobocie
Bezrobocie w województwie warmińsko-mazurskim jest najwyższe spośród wszystkich polskich województw i taki stan rzeczy utrzymuje się już od długiego czasu. Olsztyn wypada na tle regionu bardzo dobrze. Problem bezrobocia jest tu najmniejszy w całym województwie.
Zgodnie z danymi GUS na luty 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi:
- dla Polski – 5,5%,
- dla województwa warmińsko-mazurskiego – 9,0%,
- dla Olsztyna – 2,4%,
- dla powiatu olsztyńskiego – 8,0%.
Olsztyn stanowi największe miasto w regionie, z najbardziej rozwiniętym rynkiem pracy. W mieście działa ponad 24,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej, w tym 4 zatrudniające co najmniej 1000 osób i 20 generujących od 250 do 999 miejsc pracy. Kogo poszukują olsztyńscy pracodawcy? Możemy się tego dowiedzieć, zaglądając do wyników corocznej prognozy sytuacji na rynku pracy – Barometru zawodów.
Znajdziemy w niej wykaz zawodów deficytowych oraz nadwyżkowych. Deficyt kandydatów do pracy oznacza, że chętnych do podjęcia zatrudnienia jest mniej niż ofert pracy. Nadwyżka natomiast zapowiada większą konkurencję w procesach rekrutacyjnych między kandydatami, mniejszą liczbę wakatów. Warto jednak zaznaczyć, że Barometr zawodów powstaje na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy. Część osób poszukuje zatrudnienia na własną rękę, dlatego wyniki dają orientacyjny pogląd na sytuację. W badaniu na 2022 r. nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych. To zatem dobra sytuacja dla osób rozglądających się za pracą.
Przejdźmy zatem do profesji deficytowych. W jakich zawodach brakuje pracowników? W jakich branżach pracodawcy mierzą się z brakiem kandydatów?
Zawody deficytowe w Olsztynie to:
- w branży budowlanej – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze,
- w przetwórstwie przemysłowym – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, spawacze, ślusarze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
- w sektorze usług medycznych i opiekuńczych – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
- w branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, spedytorzy i logistycy,
- w obiektach gastronomicznych i noclegowych – kucharze, pomoce kuchenne, sprzątaczki i pokojowe,
- w finansach, księgowości – samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
- w innych branżach – projektanci i administratorzy baz danych, programiści, nauczyciele przedmiotów zawodowych, sprzedawcy i kasjerzy.
Jak widać, lista zawodów, w których można znaleźć pracę w Olsztynie od zaraz, jest mocno zróżnicowana. Pozostałe profesje wyszczególnione w Barometrze znajdują się w równowadze między liczbą kandydatów a liczbą ofert. Oznacza to, że poszukiwania nowego zajęcia nie powinny się przeciągać. Musisz jednak przygotować dobre CV i postawić na systematyczne przeglądanie ogłoszeń. Z jakich źródeł warto korzystać? Na jakich stronach szukać pracy?
Oferty pracy Olsztyn – gdzie szukać pracy?
Propozycje pracy w Olsztynie znajdziesz przede wszystkim w internecie. Duża baza ogłoszeń znajduje się na stronie: praca.pl To ogólnopolski portal z ofertami pracy, który udostępnia kandydatom także szereg narzędzi ułatwiających rekrutację – m.in. darmowy kreator CV czy job alert (powiadomienia o ofertach). Jeśli jesteś zainteresowany nie tylko ofertami praca Olsztyn, ale też ogłoszeniami w niedalekich miejscowościach, je także łatwo wyszukasz na praca.pl.
Portal pracy to bardzo wygodna możliwość przeglądania aktualnych oferty pracy. Olsztyn jest miastem wojewódzkim i mieszczą się tu również siedziby instytucji publicznych. Sprawnie działają Miejski Urząd Pracy w Olsztynie oraz Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego – oba mieszczą się na al. Piłsudskiego 64B w Olsztynie. Warto sprawdzić, co urzędy mają do zaoferowania. Dostępne ogłoszenia możesz też przejrzeć online w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
Na koniec warto też wspomnieć o bezpieczeństwie w sieci. Nie aplikuj na oferty zamieszczone na podejrzanych stronach, skrótowe anonse obiecujące wielkie pieniądze przy minimalnym nakładzie pracy. Korzystaj zawsze z rzetelnych źródeł ogłoszeń.