Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:04

Praca na budowie - Wymagania i płaca

Budowlanka od lat przyciąga dobrymi zarobkami. To w niej młodzi mężczyźni widzą potencjalne szanse na zarobienie pieniędzy. Ile jednak można zarobić na tynkowaniu, szpachlowaniu, czy też układaniu płytek?
  • 29.10.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praca na budowie - Wymagania i płaca

Jak się okazuje, pracownik budowlany już na start może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Zanim jednak zaaplikujemy na stanowisko na budowie, warto poznać specyfikę tej pracy oraz konieczne do niej wymagania.

Ile zarabia polski pracownik na budowie?

Praca na budowie nie bez powodu jest tak częstym wyborem dla wielu młodych mężczyzn. Pomimo ciężkich warunków i sporych wymagań, możemy na niej przyzwoicie zarobić. Mediana z roku na rok jest coraz wyższa. W roku 2018 wyniosła ona 4684 zł, czyli jest kilka razy więcej aniżeli płaca minimalna.

Początki jak wszędzie są zawsze trochę gorsze. Według statystyk 25% pracowników budowlanych zarabia do 3500 zł miesięcznie. Uzależnione jest oczywiście od rozmiaru firmy, jak też od danego województwa. Przeciętna stawka godzinowa dla całej Polski wynosi zaś 14 złotych netto. Bardzo wiele można znaleźć w agencjach pracy, które specjalizują się w poszukiwaniu kompetentnych pracowników. Przykładowo można zacząć od https://grupaprogres.pl/budownictwo-i-nieruchomosci/.

Wymagania do budowlanki

Trzeba pamiętać jednak, że budowlanka nie jest stworzona dla każdego pracownika. Specyfika zawodu, jak też liczne wymagania to kwestie, o których trzeba pamiętać. Pracownicy budowlani muszą więc znać perfekcyjnie zasady BHP, być sprawnymi fizycznie, dokładnymi i odpowiedzialnymi za powierzone zadania.

Stan zdrowia jest tutaj szczególnie brany pod uwagę. Kandydat nie powinien mieć problemów ze wzrokiem i kręgosłupem, czy też cierpieć na choroby przewlekłe. Bardzo często oczekuje się także posiadania prawa jazdy kat. B. Jeżeli więc cieszymy się świetnym zdrowiem i siłą fizyczną, bez problemu odnajdziemy się w roli pracownika budowlanego.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Zanim podejmiemy pracę jako pracownicy budowlani, powinniśmy być świadomi także niekorzystnych aspektów, jakie jej na co dzień towarzyszą. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to praca niejednokrotnie sezonowa. Kiedy temperatura spada, w okresie zimowym obserwowana jest znaczna redukcja etatów. Dotyczy to przede wszystkim małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Pomimo tego, roczna mediana, jak już wcześniej zostało wspomniane, pozostaje na wciąż wysokim poziomie. Do innych nieprzyjemnych aspektów związanych z tą pracą należą takie kwestie jak: niekorzystne warunki atmosferyczne. Spora część prac odbywa się w sezonie letnim. Pracownicy budowlani muszą więc pracować przy bardzo wysokich temperaturach.

Na szczęście polskie prawo dba o osoby zatrudnione fizycznie. Według niego przysługują nam darmowe napoje, jeżeli temperatura wynosi więcej niż 25 stopni Celsjusza. Zimą zaś możemy liczyć ponadto na posiłki regeneracyjne. 

Szukanie pracy w sektorze budowlanym jest wciąż dla wielu dobrą perspektywą. Z roku na rok średnie zarobki idą cały czas w górę. Pracownicy budowlani, jeżeli tylko spełnią określone wymagania, mogą dostać wynagrodzenie kilkukrotnie wyższe aniżeli najniższa krajowa. Zanim jednak podejmiemy pracę w tej branży, warto sprawdzić swój stan zdrowia oraz kondycję fizyczną, aby mieć pewność, że podołamy stawianym nam wymaganiom.

 

--- Artykuł sponsorowany ---