Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:00

3 kroki jak sprzedać mieszkanie

Zakup mieszkania jest dużym wyzwaniem. Jest zajęciem stresującym i pochłaniającym dużo energii. Co zrobić, by przebrnąć przez to w miarę bezboleśnie. Oto kilka podstawowych zasad.
  • 04.09.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
3 kroki jak sprzedać mieszkanie

 

Oględziny nieruchomości

Zacznijmy od obejrzenia nieruchomości i jej otoczenia. Takie oględziny najlepiej przeprowadzić w dzień i przedstawicielem biura nieruchomości New House https://www.newhouse.co/. Mamy wtedy większe możliwości dostrzeżenia mankamentów osiedla, na którym jest mieszkanie jak i samego mieszkania.

Przed obejrzeniem mieszkania powinnyśmy zapoznać się z osiedlem, na którym ono się znajduje. Zobaczmy jaka jest infrastruktura, czy w pobliżu jest przychodnia, przedszkole i szkoła dla naszego dziecka (jeżeli jeszcze go nie mamy to w najbliższym czasie może się to zmienić) , klub fitness trochę zieleni. Rozejrzyj się po osiedlu jak jest z miejscami parkingowymi, czy samochód zaparkujesz pod domem, czy w większej odległości. Sprawdźmy jak jest z komunikacją miejską: ile czas będziemy jechać do pracy.

Następną ważną sprawą jest wygląd bloku, klatek schodowych. Jeżeli drzwi od klatki są otwarte, domofon zablokowany zapałką nie licz na to, że będzie czysto i spokojnie, a w zimowe wieczory osiedlowa elita nie spotka się na pogawędce w twojej klatce.

oględziny mieszkania

Mieszkanie

Musisz pamiętać, że mieszkanie, które kupisz będzie służyło ci co najmniej przez kilka lat jeśli nie kilkanaście. Nie warto iść na kompromisy i rezygnować z tego, co jest dla nas naprawdę ważne. Ustal priorytety. Musisz zdecydować, czy piętro jest dla ciebie ważne; na ostatnim piętrze mieszkanie może się przegrzewać, ale jest piękny widok. Może byś problem z wejściem na górę, a jeżeli mieszkanie znajduje się bezpośrednio przy windzie może dokuczać ci hałas. Parter jest bardziej narażony na włamania, ale może mieć ogródek. Dodatkowo ceny mieszkań na parterze są zawsze o kilka procent niższe niż mieszkań na II czy III piętrze.
Niezmiernie ważne są okna. I nie mówię tu tylko o tym, by zwrócić uwagę czy są stare czy nowe, drewniane czy plastikowe. Ważna jest też wystawa okien, co wiąże się z konkretną ilością światła, która będzie w twoim mieszkaniu. Widok i hałas, który będzie do ciebie docierał również nie jest bez znaczenia. Musisz liczyć się z tym, że okna wychodzące na kościół raczej nie sprzyjają dłuższemu spaniu w niedzielę. Tramwaj pod blokiem też potrafi być uciążliwy. Te wszystkie małe niedogodności będą miały kluczowe znaczenie dla Twojego komfort życia.

Następnym ważnym czynnikiem jest kuchnia i łazienka. Zwróć uwagę, kiedy przeprowadzony był remont, czy pomieszczenie jest funkcjonalne i przemyślane. Remont tych dwóch pomieszczeń jest najbardziej czasochłonny i kosztowny.

Zwróć też uwagę na ściany, czy są popękane, czy są ślady usuwania grzyba (szukaj na dole ściany, za meblami). Walka z grzybem jest kosztowna, długotrwała i nie zawsze przynosi zamierzone efekty.

kup mieszkanie z biurem nieruchomości

O co pytać przy zakupie mieszkania?

Sąsiedzi. Jedno z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsze pytanie. Pamiętaj będziecie mieszkać obok siebie, mijać się na klatkach schodowych, niestety często też słyszeć swoje hałasy dochodzące z mieszkań. Musisz wiedzieć, czy w bloku przeważają osoby starsze czy młodzi, czy może duża część budynku została zakupiona pod inwestycje i obecnie mieszkania wynajmowane są na kwatery pracownicze bądź studentom.

Czy w cenę mieszkania wliczone są jakieś meble bądź zabudowy. Jeżeli tak przy umowie przedwstępnej poproście notariusz, by wam to dokładnie zapisał.
Instalacje. Niezmiernie ważne jest byście dowiedzieli się kiedy były wymieniane instalacje. Naprawdę uwierz mi nie wielki jest pożytek z pięknej glazury jeżeli masz starą elektrykę. Poproś właściciela by włączył kilka rzeczy naraz, włączcie wszystkie światła (przy okazji może zaobserwujesz inne wady mieszania, które nie rzuciły się od razu w oczy), sprawdź jak działają kontakty.

Koszty utrzymania mieszkania w Olsztynie. Musicie wiedzieć jak duże są opłaty czynszowe, w skład których wchodzi między innymi fundusz remontowy. Dowiedz się ( najlepiej od administratora) jakie remonty są planowane. Może okazać się, że ten rok ma niski czynsz bo wspólnota założyła, że nie robią żadnych remontów, ale ustalili, że w najbliższym czasie przeprowadzą jakąś kosztowną inwestycje a to może wiązać się z podjęciem uchwały na najbliższym zebraniu wspólnoty o podniesieniu funduszu remontowego.

Zakup mieszkania w Olsztynie może i nie jest łatwy, ale na pewno nie jest tak straszny, jak się wielu osobom wydaje. Korzystając z tych rad i zachowując zdrowy rozsądek na pewno można wyjść z tego cało. Trzeba pamiętać o jednym, przy zakupie nieruchomości posługujemy się zasadą ograniczonego zaufania i nie kierujemy się emocjami. Znalazłeś mieszkanie, które ci się podoba? Usiądź, pomyśl i dopiero podejmij decyzję.

--- Artykuł sponsorowany ---