Przewodność wody wyznacznikiem jakości
Wymagania, którymi należy kierować się przy analizowaniu wody, która wykorzystywana jest w przemyśle są bardzo surowe. Jeszcze bardziej rygorystyczne są przepisy, jeśli chodzi o wodę, która jest bezpośrednio dostarczana do odbiorcy i ma być traktowana jak woda pitna.
Jednym z instrumentów, który może nam pomóc sprawdzić, czy woda jest odpowiedniej jakości, jest miernik przewodności. Mierzą one przewodność elektryczną cieczy, co pozwala nam określić jakość badanej wody.
Urządzenie pozwala nam zmierzyć stężenie jonów, co jasno mówi nam, czy woda ta jest słabym, czy dobrym przewodnikiem. Czysta woda nie powinna w zasadzie przewodzić prądu. Jednocześnie im woda zawiera więcej kwasów i zasad, tym jej przewodność jest większa.
Urządzenia te doskonale sprawdzą się przy kontroli produkcji. Tym bardziej że większość urządzeń tego typu jest wyposażone w specjalne oprogramowanie pozwalające na analizę danych w czasie i wykonywanie specjalnych oznaczeń.
Do czego wykorzystywane są mierniki Redox?
Mierniki Redox pozwalają na zbadanie właściwości roztworu do utleniania zanieczyszczeń. Redox informuje o tym czy dana ciecz będzie w stanie wejść w reakcję chemiczną, czyli tzw. utlenienie. To znaczy, że urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się, jeśli chodzi o kontrolowanie jakości wody w wodach basenowych czy na kąpieliskach. Woda w takim miejscach jest dezynfekowana, zatem wszystkie mikroorganizmy są utlenione.
Oznacza to, że im większy jest potencjał redox, tym zdolność do dezynfekcji jest większa. Oprócz kontroli wód basenowych, urządzenia tego typu wykorzystuje się do pomiarów jakości płynów, które są przeznaczone do spożycia, a także w przypadku kontroli jakości wody, która ma zostać przeznaczona do upraw roślinnych.
Możemy z jego wykorzystaniem skontrolować jakość ścieków w zakładach przemysłowych oraz sprawdzić, czy woda, w której hodowane są ryby, ma odpowiednią jakość. To, co bardzo ważne w przypadku tego typu urządzeń to wykonanie odpowiedniej kalibracji miernika. Dzięki temu zapewnimy sobie większą dokładność badania i będziemy tym samym w stanie zastosować lepsze i bardziej dobrane środki dezynfekcyjne.
Kalibracja powinna być wykonywana po każdym użyciu produktu. Kalibracji dokonuje się zarówno przed pierwszym pomiarem, jak i również po 14 dniach.
Aparaturę laboratoryjną znajdziesz na stronie www.metrohm.com/pl-pl